«Κατάπιε» την Άρσεναλ και έπιασε κορυφή η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ υποχρέωσε την Άρσεναλ στην πρώτη της ήττα στη σεζόν και συνέχισε μόνο με νίκες, που την ανέβασαν στην κορυφή της βαθμολογίας, “παρέα” με Έβερτον και Λέστερ.

Σε ένα χορταστικό ντέρμπι η Λίβερπουλ επικράτησε 3-1 της Άρσεναλ στο «Άνφιλντ» στο παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η αυλαία της τρίτης αγωνιστικής της Premier League.

Εκτός 18άδας των «κόκκινων» έμεινε ο Τιάγκο Αλκάνταρα, καθώς δεν προπονήθηκε το Σάββατο εξαιτίας ενός τραυματισμού (δεν είναι κάτι σοβαρό), ενώ η μοναδική αλλαγή τους σε σύγκριση με το προηγούμενο ματς πρωταθλήματος με την Τσέλσι ήταν η είσοδος στην 11άδα του Γκόμεζ αντί του τραυματία Χέντερσον. Ντεμπούτο για τον Ντιόγκο Ζότα.

Αντίθετα, για την Άρσεναλ, επέστρεψε στην 11άδα ο Τιέρνι, ο Λουίζ πήρε τη θέση του Μαγκαλιάες στο κέντρο της άμυνας και ο Μέιτλαντ-Νάιλς εκείνη του Κολάσινατς στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Η Άρσεναλ πλέον μετράει πέντε ήττες στις ισάριθμες τελευταίες επισκέψεις στην έδρα της Λίβερπουλ σε επίπεδο Premier League. Χρειάζεται να πάμε στο 2012, ώστε να βρούμε την τελευταία επιτυχία της Άρσεναλ στο «Άνφιλντ» σε επίπεδο πρωταθλήματος, με την ομάδα του Βόρειου Λονδίνου.

Στα 12 τελευταία ραντεβού των δύο ομάδων (με το σημερινό), από τότε, που ο Γιούργκεν Κλοπ ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Λίβερπουλ, έχουν σημειωθεί συνολικά 60 γκολ!

Αήττητη στα 61 τελευταία (με το συγκεκριμένο) εντός έδρας ματς πρωταθλήματος παρέμεινε η Λίβερπουλ. Η τελευταία της ήττα καταγράφτηκε τον Απρίλιο του 2017.

Με το γκολ του κόντρα στην Λίβερπουλ, ο Λακαζέτ έγινε ο πέμπτος παίκτης της Άρσεναλ, που σκόραρε στις τρεις πρώτες αγωνιστικές μίας σεζόν της Premier League.

Εντυπωσιακό επίσης το γεγονός πως ο Μανέ έχει σκοράρει στα 4 από τα 5 ματς πρωταθλήματος που έχει πάρει μέρος ως παίκτης της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ κόντρα στην Άρσεναλ.

Στους εννιά βαθμούς πλέον η Λίβερπουλ μαζί με τις Λέστερ και Έβερτον που είναι οι άλλες ομάδες, οι οποίες έκαναν το απόλυτο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Στον αντίποδα η Άρσεναλ βρέθηκε στην έκτη θέση με έξι βαθμούς.

Στο 12ο λεπτό, πρώτη καλή στιγμή για την Λίβερπουλ με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ. Ο Άγγλος μπακ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Φαν Ντάικ έπιασε την σκαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά τελευταία στιγμή απομάκρυνε σε κόρνερ ο Λουίζ με το κεφάλι προτού παρέμβει ο Λένο, ώστε να καθαρίσει την φάση. Υπήρξε ασυνεννοησία στη συγκεκριμένη φάση που παραλίγο να κοστίσει στην Άρσεναλ.

Νέα ευκαιρία στο 15’ πάλι από τα δεξιά με τον Άρνολντ, που έκανε την σέντρα και ο Μανέ έπιασε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, όμως για καλή τύχη του Γερμανού η μπάλα πήρε πορεία προς τα πάνω του και μπλόκαρε εύκολα.

Στο 21ο λεπτό τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Λίβερπουλ, καθώς σε σουτ εκτός περιοχής με το δεξί από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Μπεγερίν και άλλαξε πορεία, που ξεγέλασε τον Λένο, αλλά στάθηκε εκ νέου τυχερός γιατί σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην πρώτη της τελική στο παιχνίδι η Άρσεναλ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 25’. Ο Μείτλαντ – Νάιλς, βγήκε στην κόντρα επίθεση από τα αριστερά, έβγαλε την σέντρα, ωστόσο ο Ρόμπερτσον έκανε τραγικό λάθος στην απομάκρυνση και ο Λακαζέτ, που είχε χωθεί ανάμεσα στην άμυνα της Λίβερπουλ δεν λάθεψε και πλάσαρε τον Άλισον για το 0-1.

Η χαρά των ποδοσφαιριστών του Μικέλ Αρτέτα σχεδόν καθόλου, αφού στο 28ο λεπτό η Λίβερπουλ ισοφάρισε. Συγκεκριμένα ο Σαλάχ τρύπωσε υπέροχα στην περιοχή των φιλοξενουμένων, εξαπέλυσε δυνατό σουτ με το αριστερό, ο Γερμανός απέκρουσε ασταθώς, ο Μανέ εκμεταλεύτηκε το ριμπάουντ και απλά έσπρωξε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Ρόμπερτσον εξιλεώθηκε στο 34, καθώς έπειτα από άψογη σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ από τα δεξιά, ο Σκωτσέζος υποδέχτηκε με ωραίο κοντρόλ την μπαλιά του, στην πλάτη των αμυντικών των «κανονιέρηδων» και στο τετ α τετ νίκησε με αριστερό πλασέ τον Γερμανό τερματοφύλακα.

Έπειτα από ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-1 με ανατροπή.

Πρώτη τελική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο στο 47’ για την Λίβερπουλ, όμως το σουτ του Μανέ εκτός περιοχής έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λένο.

Στο 59ο λεπτό ο Λακαζέτ βρέθηκε απέναντι στον Άλισον σε ένα μοναδικό τετ α τετ, αλλά ο Βραζιλιάνος του έκλεισε το οπτικό πεδίο και απέκρουσε το πλασέ του Γάλλου επιθετικού. Ανεπανάληπτη ευκαιρία για τον Λακαζέτ, ώστε να ισοφαρίσει.

Ο Φαν Ντάικ στο 62’ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Λένο με ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Γερμανός έδιωξε με δυσκολία.

Κι όμως ο Γάλλος στο 63ο λεπτό, βρέθηκε εκ νέου απέναντι στον Άλισον, έπειτα από όμορφη κάθετη πάσα, αλλά το πλασέ του απέκρουσε και πάλι ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας. Ακόμα μία απίστευτη ευκαιρία με αυτούς τους δύο πρωταγωνιστές.

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και στο 64’ το πλασέ του Μανέ μέσα από την περιοχή κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 75ο λεπτό στην τρομερή κάθετη πάσα για τον Ενκέτια, βγήκε ο Άλισον και έδιωξε έγκαιρα και σωτήρια.

Καλό σουτ από τον Ντιόγκο Ζότα στο 82’, η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λένο.

Ένα λεπτό μετά νέα καλή στιγμή για τον Ζότα, καθώς έπειτα από εξαιρετική πάσα του Σαλάχ, ο Πορτογάλος δοκίμασε το πλασέ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μόλις οκτώ λεπτά χρειάστηκε ο Ντιόγκο Ζότα, για να βρει το πρώτο του γκολ με την φανέλα των «κόκκινων». Συγκεκριμένα στο 88′ ο Πορτογάλος νίκησε με συρτό σουτ τον Λένο και πέτυχε το παρθενική του τέρμα με την φανέλα της Λίβερπουλ.

Τελικό αποτέλεσμα: Λίβερπουλ – Άρσεναλ 3-1

Λίβερπουλ (Γιούρκγεν Κλοπ, 4-3-3): Άλισον, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Άρνολντ, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (80’ Μίλνερ), Σαλάχ, Φιρμίνο (90+1′ Μιναμίνο), Μανέ (80’ Ζότα).

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα, 3-4-3): Λένο, Λουίζ, Χόλντινγκ, Τιένρι, Μπεγερίν, Τσάκα (60’ Θεμπάγιος), Ελνένι, Μέιτλαντ – Νάιλς, Ουίλιαν (68’ Πεπέ) , Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (74’ Ενκέτια).