“Καταιγιστική” η Αθλέτικ Μπιλμπάο “διέλυσε” τη Μπέτις

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο “σκόρπισε” την πολύ κακή Μπέτις και με τη νίκη αυτή απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού

Η Μπιλμπάο “συνέτριψε” με 4-0 τη Μπέτις στο Σαν Μαμές, για την 10η αγωνιστική της La Liga. Τα γκολ πέτυχαν ο Ρουίθ με αυτογκόλ στο 9′, ο Κάπα στο 33′, ο Μουνιαίν στο 59′ και ο  Μπερενγκέρ στο 68ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Μπιλμπάο ανέβηκε στην 8η θέση με 12 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πελεγκρίνι παρέμεινε στην 12η με 12 βαθμούς, επίσης λόγω της διαφοράς τερμάτων που έχουν άλλες ομάδες.

Στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης η Μπιλμπάο άνοιξε το σκορ, όταν μετά το γύρισμα του Βιλαλίμπρε στην περιοχή, ο Βίκτορ Ρουίθ έχασε την ισορροπία του, αλλά αντί να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, 1-0 οι γηπεδούχοι.

Το παιχνίδι είχε αργό ρυθμό μετά το γκολ των γηπεδούχων και άλλη αξιόλογη φάση έγινε στο 33′, όπου έγινε το 2-0 για την Αθλέτικ, όταν ο Γουίλιαμς σέντραρε με τον Βιλαλίμπρε να κάνει την κεφαλιά που απέκρουσε ο Μπράβο, όμως ο Κάπα πήρε το ριμπάουντ για διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του.

Η Μπιλμπάο πήρε φόρα και απείλησε ξανά με τον Γουίλιαμς στο 40′ που σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Μπράβο ήταν εκεί για να αποκρούσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο πάλι οι γηπεδούχοι έγιναν πρώτοι απειλητικοί, στο 57′ με τον Βιλαλίμπρε  που έκανε ένα σουτ αμέσως, αφού έγινε αποδέκτης μιας μεταβίβασης, αλλά ο γκολκίπερ της Μπέτις ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 58′ ο Μουνιαίν πρόλαβε μια πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή και εκτέλεσε, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν πάλι εκεί.

Στο 59′ ο Βιλαλίμπρε έκανε μια ακόμα κάθετη σέντρα, ο Μουνιαίν από πολύ κοντά το πλασέ, που ο Μπράβο έβγαλε, όμως πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά σκόραρε για το 3-0.

Η Μπιλμπάο τελείωσε τη Μπέτις ουσιαστικά στο 68ο λεπτό, όταν ο Μπερίσχε έκανε μία χαμηλή σέντρα προς την “καρδία” της μεγάλης περιοχής, ο Μπερενγκέρ σούταρε με την μία κάνοντας το 4-0.

Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του αγώνα μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Γκαριτάνο): Σιμόν, Κάπα, Μαρτίνες, Αλβάρες, Μπερίσχε (88′ Μπαλενζιάνκα), Βέσκα, Βενσεντόρ Μπερενγκέρ (71′ Μορσίλο), Μουνιαίν (70′ Σάνσετ), Γουίλιαμς (77′ Γκαρσία), Βιλαλίμπρε (88′ Λεκουέ)

Μπέτις (Πελεγκρίνι): Μπράβο, Μορένο, Σίδεϊ, Ρουίθ ,Έμερσον, Ροντρίγκες, Καρβάλιο (62′ Λορέν), Ρόδρι (84′ Ρουιμπάλ Γκαρσία), Χοακίν (71′ Λαϊνέζ), Τέλλο (62′ Ιγκλέσιας), Σανάμπρια (62′ Κουαδράδο)