Σεφτέ στις νίκες για τη Μπέρνλι, ισοπαλία στο Μολινό

Πρώτη νίκη στη σεζόν για τη Μπέρνλι κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, ισοπαλία στο Μολινό μεταξύ Γουλβς και Σαουθάμπτον

Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ η Μπέρνλι πραγματοποίησε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας χάρη σε τέρμα του Γουντ ενώ η Γούλβς έμεινε ισόπαλη με την Σαουθάμπτον με 1-1 στο Μολινό.

Μπέρνλι – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (Κρις Γουντ 8′)

Την πρώτη της νίκη ύστερα από 7 άκαρπες προσπάθειες πέτυχε η Μπέρνλι κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας με 1-0 και ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μπέρνλι ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και στο 8ο λεπτό βρήκε το πρώτο της εντός έδρας γκολ την φετινή σεζόν με τον Κρις Γουντ που επωφελήθηκε από την λάθος απομάκρυνση του Κουγιατέ και πλάσαρε τον Γκουαίτα ιδανικά.

Ύστερα από το γκολ η Πάλας έδειξε αιφνιδιασμένη και θα μπορούσε να δεχτεί και δεύτερο τέρμα από τις δύο χαμένες ευκαιρίες του Γουντ και του Ροντρίγκες από πλεονεκτική θέση σε διάστημα δύο λεπτών.

Στη συνέχεια η Κρίσταλ Πάλας κυριάρχησε στο παιχνίδι, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά η αστοχία της και ο Πόουπ που παρενέβη αρκετές στιγμές χωρίς ωστόσο να έχει σημαντικές επεμβάσεις στέρησαν στους Λονδρέζους έστω έναν βαθμό.

Το τέρμα του Γουντ έδωσε το πρώτο τρίποντο στην Μπέρνλι και έτσι η ομάδα από το Μπάρνλεϊ έφτασε τους 5 βαθμούς και ανέβηκε ακριβώς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Στην αντίπερα όχθη η Κρίσταλ Πάλας μετά από αυτή την απροσδόκητη ήττα παρέμεινε στην δέκατη θέση έχοντας ως συγκατοίκους τις Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 13 βαθμούς.

Γουλβς – Σαουθάμπτον 1-1 (Πέδρο Νέτο 75′ – Θίο Γουόλκοτ 58′)

Το πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν και οι δύο ομάδες έφτασαν κοντά στο τέρμα αλλά δεν κατόρθωσαν να βρουν κάποιο γκολ. Αμφότερες, Γούλβς και Σαουθάμπτον είχαν ως κινητήριους μοχλούς τους τα άκρα τους με τον Ντάνιελ Ποντένσε και τον Τραορέ από πλευράς των “Λύκων” που νικήθηκαν από τον Μακάρθι. Οι “Άγιοι” με την σειρά τους, δημιουργούσαν ευκαιρίες από την δεξιά πτέρυγα που κινούνταν οι Άρμστρονγκ και Γουόλκοτ που έχασαν σημαντικές φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά με την μπάλα να βρίσκεται κυρίως στον χώρο του κέντρου και σε χαμηλό τέμπο. Παρόλα αυτά η Σαουθάμπτον στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 58′ ο Θίο Γουόλκοτ δέχτηκε την πάσα από τον Τσε Άνταμς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Γούλβς.

Η Γούλβς ξύπνησε και η αλλαγή του Νέτο στο 70′ έδωσε άλλη πνοή στην επίθεση της. Ο νεαρός επιθετικός έγινε αισθητός με το καλημέρα με το σουτ του που προσέκρουσε στους αμυντικούς ένα λεπτό μετά την είσοδο του και έπειτα ισοφάρισε με τελείωμα μέσα από την περιοχή στο 75ο λεπτό.

Λίγο έλειψε ο Χιμένεθ να δώσει την νίκη στους Λύκους αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ τρία λεπτά μετά το γκολ του Νέτο. Η κυριαρχία της ομάδας του Γουλβερχάμπτον ήταν εμφανής και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης αλλά ήταν ανεπιτυχείς οι προσπάθειες για να πάρει την νίκη.

Αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό για την Σαουθάμπτον που στο τέλος του ματς βρίσκεται στην πέμπτη θέση με 17 βαθμούς ενώ η Γούλβς ισοβαθμεί με την Γουέστ Χαμ στην όγδοη θέση έχοντας μαζέψει 14 βαθμούς.