Καταιγιστική Σεβίλλη

Η Σεβίλλη νίκησε με 1-3 στην έδρα της Μπιλμπάο για το Κύπελλο Ισπανίας και περιμένει το δεύτερο μεταξύ τους ματς για να προκριθεί και επίσημα στον επόμενο γύρο.

Οι Σεβιγιάνοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ με τον Νολίτο. Οι Βάσκοι ισοφάρισαν με το «καλημέρα» του δευτέρου ημιχρόνου με τον Σαν Χοσέ, αλλά δυο γκολ του Σίλβα και του Μπεν Γιεντέρ «καθάρισαν» από το πρώτο ματς την πρόκριση για τους φιλοξενούμενους, που ήταν καταιγιστικοί.

Σκόρερ: 49’ Σαν Χοσέ – 6’ Νολίτο, 53’ Σίλβα, 77’ Μπεν Γιεντέρ

Κίτρινες:36’ Σαν Χοσέ – 37’ Μέσα, 61’ Βάσκεζ

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σίμον, Κάπα, Άλβαρεζ, Νούνιεζ, Μπαλενζιάγα, Ιτουράσπε, Σαν Χοσέ, Σουσαέτα (78’ Ντε Μάρκος), Γουρουζέτα, Κόρδοβα (66’ Ουίλιαμς), Αντούριθ (42’ Αντούριθ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σοριάνο, Μερκάδο, Κιάερ, Καρίκο, Πρόμες, Μέσα (54’ Μπανέγα), Αμαντού, Βάσκεζ (74’ Σαράμπια), Αράνα, Νολίτο, Σίλβα (68’ Μπεν Γιεντέρ)