Προβάδισμα η Λαμία για την πρόκριση

Η Λαμία πήρε προβάδισμα πρόκρισης επί του Παναθηναϊκού με 1-0, στην φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Γιώργος Δώνης, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από ίωση, βρέθηκε στη Λαμία αλλά κάθισε σε μπουθ και όχι στον πάγκο, ενώ η ομάδα καθοδηγήθηκε από τον Μάκη Αγγελίνα.

Ο αγώνας

Η Λαμία ξεκίνησε δυναμικά και στο 11ο λεπτό είχε τρομερή ευκαιρία, όταν ο Επστάιν βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, αλλά η μπάλα βρήκε στο νερό και αστόχησε.

Οι πράσινοι είχαν πολύ καλή ευκαιρία στο 38’ όταν ο Κουρμπέλης σούταρε, αλλά βρήκε το δοκάρι.

Η καταρρακτώδης βροχή δυσκόλεψε το έργο των δυο ομάδων.

Στο 51’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι από τον Πούγγουρα και ένα λεπτό αργότερα ο Μπαράλες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0.

Ο Διούδης με φοβερή απόκρουση στο 63’ έσωσε τον Παναθηναϊκό από το σουτ του Δημουτσου.

Στο 74’ ο Παναθηναϊκός έχασε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, με σουτ του Βέργου, αλλά μπλόκαρε ο Αντέτζο πάνω στη γραμμή.

Ο Χατζηγιοβάνης έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι στο 88′ και έχασε μια τρομερή ευκαιρία για τους πράσινους.

Η Λαμία πήρε μια σημαντική νίκη με 1-0 και οι δυο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στο ΟΑΚΑ, για την πρόκριση στους «8».

Λαμία: Μπαντής (60’ Κατσίκας), Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς, Καραμάνος (76’ Σκόνδρας), Επστάιν (66′ Μπερτόλιο), Μπαράλες

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Γιόχανσον (70’ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Τζανδάρης (84’ Δώνης), Χατζηθεοδωρίδης (63’ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Βέργος