“Καθάρισε” εύκολα η Μονακό, επιβλητική Ανζέ

Εύκολο απόγευμα για Μονακό και Ανζέ, οκτώ γκολ χωρίς νικητή σημειώθηκαν στην αναμέτρηση της Λανς με την Ρεμς.

Το εντυπωσιακό 4-4 της Λανς με τη Ρεμς και το 5-1 της Ανζέ ξεχώρισαν από τα απογευματινά παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Εύκολα πέρασε και από την έδρα της Νις η Μονακό.

Εύκολο απόγευμα είχε και η Μονακό στο “Αλιάνζ Ριβιέρα” κόντρα στην Νις που επικράτησε με 2-1. Ο Ντισασί άνοιξε το σκορ για την Μονακό στο 23′ με τους φιλοξενούμενους να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Η Μονακό βρήκε και δεύτερο γκολ στο 53′ με τον Ντιόπ, ωστόσο ο Λεές-Μελού μείωσε για την Νις (69′). Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 17 βαθμούς, ενώ δεν κατάφεραν να ξεφύγουν και ισοβαθμούν με τη Νις.

Η Λανς προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με τον Μπανζά. Ωστόσο, η Ρεμς «γύρισε» το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους (1-2) με τον Καφάρο και Ντιά (47′, 54′).

Η Ρεμς κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ως το 77′, καθώς η Λανς ισοφάρισε με αυτογκόλ του Φόκετ (77′), παίρνοντας ξανά νέο προβάδισμα, επίσης με αυτογκόλ και αμέσως μετά ο Ντιά διαμόρφωσε το 2-4.

Το φινάλε όμως, ανήκε στον Φλοριάν Σοτοκά, ο οποίος σκόραρε στο 90′ και στο 91′ και ισοφάρισε σε 4-4, ενώ στο 93΄ ο ίδιος κέρδισε πέναλτι, το οποίο όμως ακυρώθηκε από το VAR.

Στο “Σταντ ντε Κοστιέρ” η Ανζέ έδειξε τις διαθέσεις της από το πρώτο κιόλας λεπτό και επιβλήθηκε με 5-1 της Νιμ. Ο Λαγκέ άνοιξε το σκορ στο 1’ ενώ στην συνέχεια πήραν την σκυτάλη ο Μπαοκέν με δύο τέρματα (23’, 56’), ο Ντιονί από την άσπρη βούλα (81’) και ο Καμπότ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+4’). Η Νιμ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κονέ (90’+1).

Αγχώθηκε, αλλά επικράτησε με 2-0 τελικά η Ναντ στην έδρα της Λοριάν. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ δεν τρία λεπτά με τους Μπαμπά και Μπλας (80’,83’) και κλείδωσαν το τρίποντο.

Η ουραγός της βαθμολογίας Ντιζόν αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 με την Μετς. Η Ντιζόν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 13’ με το γκολ του Μάμα ενώ προηγουμένως ι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Οπά, στο 21 ο Γιάντε έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το τελικό 1-1. Στο 29’ ήταν η σειρά της Ντιζόν για να αστοχήσει από την άσπρη βούλα με το σκορ να μένει ως έχει.