“Καθάρισε” ήδη την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Εύκολο απόγευμα στο Αγρίνιο και μισή πρόκριση για τον Ολυμπιακό.

Και με τα… δύο πόδια στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Ολυμπιακός, καθώς νίκησε 0-3 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την έκτη φάση της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» , παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές λόγω του βεβαρημένου προγράμματος και πήραν ένα αποτέλεσμα που του εξασφαλίζει από τώρα την πρόκριση και δίνει στον επαναληπτικό του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» διαδικαστικό χαρακτήρα.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο Αρμίντο Μπρούμα στο 20’, ο Μάριος Βρουσάι στο 65’ και ο Παπέ Αμπού Σισέ στο 85’.

Ο επαναληπτικός των δύο ομάδων στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» θα διεξαχθεί την Τρίτη 2 Φεβρουαρίου.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Κρίστινσον κάτω από τα δοκάρια, Ανδρούτσος, Αβραάμ, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα, Πέπε, Μπουχαλάκης στα χαφ, Μπρούμα, Βρουσάι εξτρέμ και τον Τιάγκο Σίλβα πίσω από τον Χασάν.

Ένα ματς στο οποίο οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του, φτάνοντας εύκολα στην επικράτηση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού ήταν στο 12ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη του Μπρούμα, ο Χασάν βγήκε φάτσα με τον Μελίσσα, πλάσαρε αλλά ήταν αδύναμο πλασέ, με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει. Ένα λεπτό μετά, ο Κρίστινσον μπλόκαρε σουτ του Άλβαρες, ενώ στο 17’, ο Μελίσσας είπε «όχι» στον Ανδρούτσο.

Στο 20’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Χολέμπας σέντραρε από δεξιά, μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Βρουσάι που έδωσε στον Μπρούμα, που με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή έκανε το 0-1.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπρούμα μπήκε σφήνα ανάμεσα σε Βάντερσον και Περέιρα μετά από μακρινή μπαλιά του Σίλβα, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μελίσσα.

Στο 50’ αρχικά ο Μπρούμα και στη συνέχεια ο Ανδρούτσος δεν μπόρεσαν α βρουν στόχο. Ενώ στο 58’ οι αμυντικοί του Παναιτωλικού έδιωξαν τη μπάλα προ του Χασάν.

Στο 65’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο γκολ. Ο Ανδρούτσος σούταρε από δεξιά, ο Χασάν σούταρε στην κίνηση με τον Μελίσσα να αποκρούει και ο επερχόμενος Βρουσάι από κοντά σούταρε με δύναμη και έκανε το 0-2.

Στο 85’ ο Πέπε εκτέλεσε φάουλ από μακριά, ο Σισέ έπιασε κεφαλιά και έκανε το 0-3.

Με τη συμπλήρωση των 90’ ο Λοβέρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Ραντζέλοβιτς που έκανε το γύρισμα δεν πρόλαβε τη μπάλα που είχε βγει εκτός του αγωνιστικού χώρου.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Μελίσσας, Μαλής, Βάντερσον, Τζανακάκης, Περέιρα, Τσιγγάρας, Λιάβας, Άλβαρες (59’ Μπαρμπόσα), Γιάκολις, Αριγίμπι (74’ Ντάλσιο), Αζάντι (59’ Ματσόλα, 78’ λ.τρ. Μανθάτης)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Αβραάμ, Σισέ, Χολέμπας, Πέπε, Μπουχαλάκης (60’ Σουρλής), Τιάγκο Σίλβα (73’ Κάιπερς), Μπρούμα (60’ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (73’ Λοβέρα), Χασάν (68’ Σουντανί)