BCL: Νίκη – πρόκριση για την ΑΕΚ στη Λευκορωσία κόντρα στη Τσμόκι Μίνσκ

Ως δεύτερη πέρασε από τον τρίτο όμιλο η ΑΕΚ, πρώτη τερμάτισε η Χάποελ Χολόν.

H «Βασίλισσα» ταξίδεψε στη Λευκορωσία με στόχο τη νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League, προκειμένου να μην βρεθεί προ εκπλήξεως και αποχαιρετήσει από πολύ νωρίς τη διοργάνωση. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ και πήραν τη νίκη με 90-95 που τους έστειλε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ως δεύτερη με ρεκόρ 4-2 προκρίθηκε η ΑΕΚ, στην πρώτη θέση η Χάποελ Χολόν με το ίδιο ρεκόρ (υπερίσχυσε στην ισοβαθμία).

Για τους «κιτρινόμαυρους», ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε νέο ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους  ενώ τον ακολούθησε ο Μορέιρα με 21 πόντους και ο Ματ Λοτζέσκι με 17. Από την πλευρά των Λευκορώσων, ξεχώρισε ο Κουκ με 19 πόντους (9 ριμπάουντ) ενώ Κλάιμπερν και Σταμπρούσκι είχαν από 18 πόντους.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Γκίκα, Λοτζέσκι, Ματσιούλις, Κίνγσλεϊ Μόουζες, Γιανίκ Μορέιρα και η Τσμόκι Μινσκ με Λόουρι, Κλάιμπερν, Ντοντού, Μπελιάνκου και Κούκ.

Ο «Δικέφαλος» στο ξεκίνημα προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τη front – line του με τους Μόουζες και Μορέιρα, όμως οι δύο ψηλοί έχαναν πολλά εύκολα καλάθια με τους Λευκορώσους από την άλλη να είναι αρκετά εύστοχοι πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι αρκετά χαμηλό και κακό ποιοτικά. Η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά επτά πόντων (8-15) χάρις στους Ματ Λοτζέσκι και Μορέιρα, με την Μινσκ να μειώνει στους τρεις στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα βάζοντας την ΑΕΚ μπροστά με έξι (18-25). Ένα μικρό σερί 4-0 της Τσμόκι, κατέβασε τη διαφορά στους τρεις αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να πάρει το πρώτο του τάιμ-άουτ στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν την ΑΕΚ να ξεφύγει στο σκορ συνεχίζοντας να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα με ένα 7-0 σερί (29-28). Η «βασίλισσα» με πρωταγωνιστή τον Κιθ Λάνγκφορντ έστειλε τη διαφορά στο +8 (29-37 στο 17’), με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετά σουτ χωρίς όμως να μπορεί η ΑΕΚ να πάρει μεγαλύτερη διαφορά. Ο Λάνγκφορντ ξανά με τρίποντο έδωσε στην ΑΕΚ το μεγαλύτερο της προβάδισμα στον αγώνα (30-40), όμως ο Μπλίτζιουκ με buzzer beater τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου, έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με -7 (33-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με τρίποντο του Κουκ το οποίο κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους για την Μίνσκ (36-40 στο 22’), πριν ο Μορέιρα κάνει το 36-44 με ωραία κόψιμο στη ρακέτα. Η Μίνσκ με ένα τρίποντο και 2/2 βολές του Λόουρι μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (43-44 στο 26’), όμως η ΑΕΚ με ένα 0-7 σερί και εντυπωσιακό κάρφωμα του Μόουζες στον αιφνιδιασμό, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους οκτώ (43-51 στο 25’). Ο Γιανίκ Μορέιρα με γκολ-φάουλ (έχασε τη βολή) και 2/2 βολές στη συνέχεια, έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με +11 (43-55). Η Μινσκ ήταν αρκετά εύστοχη από την περιφέρεια, αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να ζητήσει ταϊμ-άουτ προκειμένου να δώσει οδηγίες στους παίκτες του. Ένα καλάθι και φάουλ του Κίνκγσλεϊ Μόουζες έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 11 πόντους (49-60 στο 28’), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να την ανεβάζει εκ νέου στους 14 πόντους με εύστοχο τρίποντο, δίνοντας στους «κιτρινόμαυρους» το μεγαλύτερό τους προβάδισμα στον αγώνα. Εν τέλει, η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται με 55-67, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα παρ’ ότι στις αρχές της, η Μινσκ μείωσε στους οκτώ πόντους (62-70 στο 33′). Οι «αειθαλής» Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι διατηρούσαν το προβάδισμα για την ΑΕΚ, με την Τσμόκι όμως να μην τα παρατάει μειώνοντας στους πέντε πόντους (73-77). Η «Ένωση» έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, βλέποντας τους Λευκορώσους να μειώνουν στους τρεις πόντους 23 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (88-92), όμως ένα λάθος στην επαναφορά, έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-40, 55-67, 90-95.

Τσμοκι Μινσκ (Σουκαβέτσκι): Κλάιμπερν 18 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουκ Τζούνιορ 19 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεϊμάνις 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές), Πουστάβαρ 6 (2), Σταμπρούσκι 18 (3/7 τρίποντα), Μπελιάνκου, Μπλίτζνιουκ 3 (1), Ντόντο, Λόουερι 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Στουμπέντα, Τραστσινέσκι 6 (2), Βικέντσεγιου 2.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 32 (3/5 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 11/16 βολές), Λοτζέσκι 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 6, Μόουζες 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σλότερ 2, Γκίκας (4 ασίστ), Μωραΐτης 6 (4 ασίστ), Μορέιρα 21 (9/15 δίποντα, 3/4 βολές), Ρογκαβόπουλος.

Ομαδικά στατιστικά – Τσμόκι Μινσκ: 18/40 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 12/20 βολές, 37 ριμπάουντ (19+18), 16 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 24/39 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 23/29 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 22 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα.