Καθάρισε με την παραμονή ο Ατρόμητος – Στα μπαράζ ο Παναιτωλικός

Μετά από 13 σερί παιχνίδια ο Ατρόμητος είδε τη χαρά της νίκης και κλείδωσε την παραμονή στην κατηγορία, σε αντίθεση με τον Παναιτωλικό

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-3 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, για την 6η αγωνιστική των play-out της Σούπερ λιγκ 1.

Σώθηκε και οριστικά ο Ατρόμητος, με τα “καναρίνια” να παίζουν στα μπαράζ με τον δεύτερο της Σούπερ λιγκ 2. Έπεσε κατηγορία η ΑΕΛ.

Η ομάδα του Περιστερίου πέτυχε τα τέρματά της με τον Ραμπέγιο στο 11ο λεπτό, τον Ενσικουλού στο 20ο λεπτό και τον Μανούσο με πέναλτι (89′). Οι Αγρινιώτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με το πέναλτι του Ματσόλα στο 90+1′.

Πρώτη νίκη και για τον Σάββα Παντελίδη στον πάγκο της ομάδας, μετά από 12 ματς(!), ενώ οι Περιστεριώτες μετά από 13 αγώνες είδαν τη χαρά της νίκης.

Πλέον o Ατρόμητος βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας των play-out με 32β, ενώ ο Παναιτωλικός είναι προτελευταίος με 27β.

Δυνατά μπήκε ο Ατρόμητος και αιφνιδίασε τους Αγρινιώτες, καθώς προηγήθηκε στο σκορ στο 11ο λεπτό. Ο Ενσικουλού βρήκε τον Ραμπέγιο στο ύψος της περιοχής και ο Χιλιανός με ωραία προσπάθεια και προσποίηση πάνω στον Μανθάτη, έκανε το σουτ, νίκησε τον Κνετ, κάνοντας το 0-1.

Στο 20ο λεπτό ο Ατρόμητος πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Σε αντεπίθεση των Περιστεριωτών, ο Ενσικουλού από τα δεξιά, πάτησε περιοχή και απέναντι από τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, έκανε το 0-2.

Τα δύο τέρματα της ομάδας του Περιστερίου “πάγωσαν” τους γηπεδούχους που στη συνέχεια έψαχναν τις δυνάμεις για να αντιδράσουν στα γκολ του Ατρομήτου. Το 0-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Δέλλα έδειχνε απογοητευμένη από τη ροή του αγώνα και δεν προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Στο 89′ ο Ατρόμητος πέτυχε και τρίτο τέρμα, με τον Μανούσο να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας το 0-3.

Στο 90+1′ το μόνο που κατάφερε ο Παναιτωλικός ήταν να μειώσει στο σκορ, με το εύστοχο πέναλτι του Ματσόλα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Κίτρινες: Μπαρμπόσα, Τσότσαλιτς, Εντιγκά, Μεντίνα – Μανούσος, Νάτσος

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Μανθάτης (82′ Μεντίνα), Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης (62′ Καρέλης), Ντάλσιο, Εντινγκά, Ντίας, Μπαρμπόσα, Μεντόσα (41′ Ματσόλα), Ντουάρτε (62′ Γιάκολις), Βέργος (62′ Ταχάρ)

Ατρόμητος (Παντελίδης): Θεοδωράκης (90+3′ Σαλτας), Γκάλο (68′ Κωτσόπουλος), Γούτας, Στρούγγης, Γκαλβάο, Ούμπιντες (65′ Νάτσος), Σάλομον, Μανούσος, Ραμπέγιο, Ενσικουλού (65′ Νταβιώτης), Γιακουμάκης