Premier League: Ανέβαλε τη στέψη της Σίτι η Τσέλσι

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν στέφθηκε πρωταθλήτρια Αγγλίας, αφού την εμπόδισε η Τσέλσι.

Στην πρόβα… του τελικoύ του Champions League στο «Ετιχάντ», η Τσέλσι νίκησε και με ανατροπή 1-2 την Μάντσεστερ Σίτι και έβαλε στον «πάγο» την στέψη των «πολιτών», για την 35η αγωνιστική. Έτσι, αφήνει ακόμα μαθηματικές ελπίδες στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και βοηθάει την Τσέλσι στη μάχη της τετράδας.

Οι «πολίτες» στέκονταν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 39′ είχε την ευκαιρία να σκοράρει, αλλά το σουτ του σταμάτησε εντυπωσιακά ο Μεντί. Το τέρμα που άνοιξε το σκορ ωστόσο, ήρθε στο 44′ από τον Άγγλο επιθετικό.

Λάθος του Κρίστενσεν που δεν έκοψε μπαλιά για τον Ζεσούς, ο Βραζιλιάνος γύρισε για τον Αγκουέρο, εκείνος δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση και ο Στέρλινγκ ερχόμενος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις η Σίτι είχε την ευκαιρία να κάνει το 2-0. Στο 45+2′ η ομάδα του Γκουαρντιόλα κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Μπίλι Γκίλμουρ πάνω στον Γκαμπριέλ Ζεσούς. Ο Αγκουέρο εκτέλεσε α λα Πανένκα, όμως ο Μεντί του είπε όχι, σε μια κακή εκτέλεση.

Η Τσέλσι βρήκε απάντηση και τρόπο να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 63ο λεπτό ο Αθπιλικουέτα έκανε μια σέντρα από τα δεξιά και ο Ζιγές μέσα από την περιοχή τελείωσε την φάση για το 1-1.

Τελικά στο φινάλε χρειάστηκε η εμπειρία του Μάρκος Αλόνσο. Στις καθυστερήσεις ο Μπακ της Τσέλσι ήταν σωστή θέση και με κεφαλιά έκανε την ανατροπή, για το τελικό 1-2 (90+3′).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντίας, Λαπόρτ, Ακέ, Ρόδρι, Κανσέλο, Τόρες (71′ Φόντεν), Στέρλινγκ, Μεντί (80′ Ζιντσένκο), Ζεζούς, Αγκουέρο (71′ Γκιντογάν)

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (45+3′ Ζουμά), Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Γκίλμουρ, Καντέ (68′ Ζορζίνιο), Αλόνσο, Πούλισικ, Βέρνερ, Ζιγές (76′ Χάντσον Οντόι)