“Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο η βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Βαλένθια με 3-0 στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Μετά από ένα αδιάφορο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι “νυχτερίδες” άνοιξαν το σκορ με τον Μορένο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, έπειτα από χρήση VAR. Η Ρεάλ στην επανάληψη ξέσπασε με 2 γκολ του Μπενζεμά και ένα του Ασένσιο.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 62 βαθμούς (στο -2 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα), ενώ η Βαλένθια είναι στην 8η θέση με 43 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τον 1-0 στο 61′, όταν ο Αζάρ πάσαρε στον Μπενζεμά και ο Γάλλος με ένα τελείωμα ακριβείας, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 ήρθε από τον Ασένσιο στο 74′ με ένα εκπληκτικό σουτ βολέ και στο 87′ ο Μπενζεμά, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κόκκινες: Λε Κανγκίν

Κίτρινες: Γκαγιά, Σανμαρτίν

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Αζάρ (82′ Βινίσιους), Κρος, Μπενζεμά, Μόντριτς, Καζεμίρο, Βαλβέρδε (74′ Ασένσιο), Μεντί

Βαλένθια: Σίλεζεν, Μανγκαλά, Κοντόγκμπια, Σολέρ (69′ Τσερίσεφ), Παρέχο (69′ Κοκουελίν), Γκαγιά, Βας, Ροντρίγκο (76′ Λε Κανγκίν), Τόρες (59′ Γκέντες), Γκόμεζ (59′ Γκαμέιρο), Σανμαρτίν

Αλαβές – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0

Η Αλαβές νίκησε σχετικά άνετα 2-0 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στη Βιτόρια, στην βασκικη αναμέτρηση που διεξήχθη νωρίτερα και ανέβηκε στο +10 από τη επικίνδυνη θέση του υποβιβασμού.

Με αυτή τη νίκη εξασφάλισε ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην πέμπτη θέση και δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Η Σοσιεδάδ έχασε κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Μπόρχα Σάινθ (56′) με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και με κοντινό πλασέ στο 90’+5′ κλείδωσε το τρίποντο ο Μάρτιν για το 2-0.

Η Αλαβές είχε και δοκάρι στο 70′, ενώ αμφότερες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, αφού οι Ζαλντούα (81′) και Πίνα (87′) είδαν την κόκκινη κάρτα για σκληρά φάουλ.