«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ

Νίκες για Άρσεναλ, Γούλβς και Σαουθάμπτον, την «έκπληξη» της αγωνιστικής η Γουέστ Χαμ.

Για την τέταρτη αγωνιστική της Premier League, η Γουέστ Χαμ «σόκαρε» την Λέστερ (3-0), η Σαουθάμπτον κέρδισε εύκολα 2-0 την προβληματική Γουέστ Μπρομ, η Γούλβς νίκησε την επίσης παραπαίουσα Φούλαμ (1-0) και τέλος η Άρσεναλ έκανε το καθήκον της με αντίπαλο την αξιόμαχη Σέφιλντ της οποίας επικράτησε με 2-1.

Λέστερ – Γουέστ Χαμ 0-3

Στο ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα Τσέχου κεντρικού αμυντικού Βλαντιμίρ Τσούφαλ, η Γουέστ Χαμ θριάμβευσε εκτός έδρας  με τρομερή νίκη επί της Λέστερ με 3-0. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στη σεζόν για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς.

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, τα «σφυριά» άρχισαν καλύτερα το ματς, αμύνθηκαν εξαιρετικά  και κατόρθωσαν να χτυπήσουν εις διπλούν την Λέστερ στην κόντρα επίθεση. Αρχικά, μόλις στο 14ο λεπτό, ο Κρέσγουελ με τρομερή σέντρα, βρήκε τον αμαρκάριστο Αντόνιο και εκείνος με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Σμάιχελ για το 0-1. Ο Κρέσγουελ μοίρασε και την δεύτερη ασίστ για τον Φορνάλς, ο οποίος κινήθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ σκόραρε για το 0-2. Πολλά τα αμυντικά «κενά» για τις «αλεπούδες», η Γουέστ Χαμ δεν απειλήθηκε καθόλου και κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 0-2 στο ημίχρονο. Στο 72’ ο Ράις διέσχισε το μισό γήπεδο ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, αλλά το δυνατό σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Δανού τερματοφύλακα.  Το «πάρτι» της Γουέστ Χαμ στο «Κινγκ Πάουερ» συνεχίστηκε και στο 83ο λεπτό, ο Φορνάλς, «έκοψε» στα δύο την άμυνα της Λέστερ και ο Μπόουεν στο τετ α τετ νίκησε τον Σμάιχελ για το 0-3. Τέλος, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Μπαρνς μείωσε σε 1-3, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ με την χρήση του VAR και έτσι έμεινε το τελικό 0-3.

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Καστάνιε, Άμαρτεϊ (54’ Ουντέρ), Σογιουντσού, Έβανς, Τσάστιν, Μεντί (88’ Τσάουντρι), Τίλεμανς, Πέρεθ (64’ Ιχεανάτσο), Μπαρνς, Βάρντι

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Μαζουακού, Ράις, Σούτσεκ, Φορνάλς, Μπόουεν (87’ Νομπλ), Αντόνιο (87’ Αλέρ).

Σαουθάμπτον – Γουέστ Μπρομ 2-0

Εύκολο μεσημέρι είχε η Σαουθάμπτον που επικράτησε σβηστά με 2-0 της Γουέστ Μπρομ. Χωρίς νίκη για τέταρτη αγωνιστική παρέμεινε η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς.

Στο στάδιο «Σεντ Μέρι», είχαμε έναν μονόλογο της ομάδας του Ραλφ Χάζενχουλτ, η οποία έχασε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρνο, πριν ανοίξει τελικά το σκορ με ωραία ατομική ενέργεια του Τζενέπο  στο 41ο λεπτό. Ο Σενεγαλέζος εξαπέλυσε ένα άψογο σουτ, στο οποίο δεν είχε απάντηση ο Τζόνστοουν και οι «άγιοι» στη συμπλήρωση των 45 λεπτών προηγήθηκαν με 1-0. Στο 69’ από ασίστ του Άρμστρονγκ, ο Ρομέου βρήκε δίχτυα και με σού από το όριο της περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του για το 2-0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την νίκη για την Σαουθάμπτον.

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάζενχουλτ): ΜακΚάρθι, Ουόλκερ – Πίτερς, Βέστεργκαρντ, Μπενταρέκ, Μπέρτραντ, Ρομέου, Τζέιμς, Άρμστρονγκ, Τζενέπο (54’ Ρέντμοντ), Ινγκς, Άνταμς (84’ Λονγκ).

Γουέστ Μπρομ (Σλάβεν Μπίλιτς): Τζόνστοουν, Ο’ Σι, Μπάρτλεϊ, Ατζάγι, Τάουνσεντ, Σόγερς (64’ Κροβίνοβιτς), Λίβερμορ, Ντιανγκάνα, Έντουαρντς (46’ Φλιντ), Περέιρα, Ρόμπινσον (60’ Ρόμπσον – Κανού)

Γούλβς – Φούλαμ 1-0

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Γούλβς, καθώς το γκολ του Νέτο ήταν αρκετό, ώστε να κάμψει την αντίσταση της μέτριας Φούλαμ με το «ισχνό» 1-0.

Το ματς:

Η Γούλβς με την έναρξη του παιχνιδιού, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν είχε κάποια κλασσική ευκαιρία πέρα από την κατοχή της μπάλας. Στον αντίποδα σε παθητικό ρόλο είχε περιοριστεί η Φούλαμ, που ούτε εκείνη είχε κάποια αξιοσημείωτη στιγμή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Νέτο στο 57ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ από την άκρη της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Αρεολά και έλυσε τον γόρδιο δεσμό για το 1-0 των «λύκων», που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Τέταρτη σερί ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές υπέστη η ομάδα του Σκοτ Πάρκερ.

Γούλβς (Νούνο Σάντο): Πατρίσιο, Μπολί, Κόντι, Κίλμαν, Σεμέδο (78′ Χούβερ), Ντεντόκερ, Νέβες Σαϊς, Νέτο (82′ Τραορέ), Χιμένες, Ποντένσε (71’ Μουτίνιο).

Φούλαμ (Σκοτ Πάρκερ): Αρεολά, Ρόμπινσον, Μαρσάν, Ριμ, Μπράιαν (67’ Καμαρά), Κέρνεϊ, Ανγκισά, Έινα, Ριντ (81′ Κεμπανό), Μίτροβιτς, Καβαλέιρο (67’ Λούκμαν).

Άρσεναλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα, δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος «καθάρισε» την Σέφιλντ με σκορ 2-1.

Η Άρσεναλ είχε την υπέρ της κατοχή και εξ ολοκλήρου την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά οι «λεπίδες» είχαν κλείσει όλους τους χώρους. Καμία σπουδαία ευκαιρία δεν σημειώθηκε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήρια με το σκορ στο απόλυτο μηδέν. Ο Σάκα στο 61ο λεπτό με κεφαλιά κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Σέφιλντ, έπειτα από έξοχη ασίστ του Μπεγερίν και άνοιξε το σκορ για το 1-0 των «κανονιέριδων». Ο Ισπανός αμυντικός μοίρασε και πάλι ωραία την μπάλα, αυτή την φορά αποδέκτης ήταν ο Πεπέ που χρειάστηκε μόλις έξι λεπτά, για να σκοράρει στο 64το 2-0 και να «κλειδώσει» την νίκη για την Άρσεναλ. Στο 84΄η Σέφιλντ μείωσε σε 2-1, με όμορφο στου του ΜακΓκόλντρικ. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και η Άρσεναλ πήρε την νίκη με 2-1.

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Λένο, Μανγκαλιάες, Λουίζ, Τίερνι, Μπεγερίν, Ελ Νενί, Θεμπάγιος (81′ Τσάκα), Σάκα (87′ Μέιτλαντ – Νάιλς), Γουίλιαν, Ν’Κέιτα (58’ Πεπέ), Ομπαμεγιάνγκ.

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Κρις Ουάιλντερ): Ραμσντάλ, Μπασάμ (76′ Σαρπ), Ίγκαν, Ρόμπινσον, Μπάλντοκ, Λάντστραμ, Μπέργκε, Οζμπορν (63’ Φλεκ), Στίβενς, Μπερκ (56’ ΜακΜπέρνι), ΜακΓκόλντρικ,