Παναθηναϊκός σε… απόγνωση, άνετο διπλό του Άρη στο ΟΑΚΑ

Δεν έχει τέλος ο κατήφορος για τον Παναθηναϊκό, που δέχτηκε την ήττα και από τον Άρη στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 0-1 από τον Άρη στο ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Μαντσίνι. Αυτό είναι το 5ο διπλό του Άρη επί του ΠΑΟ στην ιστορία του, με το τελευταίο να είναι το Απρίλιο του 2001, πάλι με 0-1.

Μία ακόμη άσχημη εμφάνιση για τους “πράσινους” που έχουν ένα βαθμό μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα και όπως όλα δείχνουν θα φέρει και αλλαγές στον πάγκο, με τον Ντάνι Πογιάτος, να είναι υπό κρίση.

Από την άλλη, οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν τους 7 βαθμούς και βρίσκονται προσωρινά στην πρώτη θέση.

Υποτονικός και κακός παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, παρόλο που είχε φλύαρη κατοχή, δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Άρη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η μία τελική στα πρώτα 40 λεπτά!

Από την άλλη ο Άρης παρουσιάστηκε καλά στημένος στον αγωνιστικό χώρο, ανέβαινε με αξιώσεις και δημιουργούσε ευκαιρίες.

Η πρώτη απειλή ήταν στο 18ο λεπτό, ο Μαντσίνι μέσα από την περιοχή, σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Διούδη.

Στο 25ο λεπτό ο Άρης άνοιξε το σκορ, μετά την παράλληλη τη μπαλιά στον Μαντσίνι, βγήκε τετατετ στον Διούδη, τον πέρασε και σε κενή εστία, έκανε το 0-1.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου τα λεπτά κυλούσαν υπέρ των φιλοξενούμενων, που κρατούσαν άνετα το υπέρ τους σκορ.

Στο 45+3′ ο Παναθηναϊκός είχε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Μετά από κόρνερ του Αϊτόρ, ο Βέλεθ μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Δελεζήση να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Στο δεύτερο μέρος, οι Πράσινοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και να προσπαθούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στην εστία του Μπουσέ, αλλά ο Άρης έκλεινε τους χώρους στην άμυνα του.

Στο 67ο λεπτό μετά από παράλληλη σέντρα του Χατζηγιοβάννη, ο Αιτόρ δεν προλάβε να κάνει την προβολή και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 78ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι, ο Μακέντα σούταρε από την περιοχή, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος ο Παναθηναϊκός δεν έκανε τίποτα, με τον Άρη να κρατάει άνετα το 0-1 και να φεύγει με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Κίτρινες: Κουρμπέλης, Σερπεζης – Ρόουζ, Σάκιτς

Παναθηναϊκός (Πογιάτος): Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Μπουζούκης (63′ Σαβιέρ), Αλεξανδρόπουλος (71′ Σερπεζης), Κουρμπέλης, Αϊτόρ (71′ Μακέντα), Καρλίτος, Χατζηιοβάνης

Άρης (Μάντζιος): Μπούσε, Δεληζήσης, Τζέγκο, Μαντσίνι (60΄ Σάσα), Λόπεθ, Γκάμα, Μπερτόλιο (60′ Γκαρσία), Γκανέα, Ματίγια, Σάκιτς, Ρόουζ