«Καθάρισε» τον Άρη στο άδειο ΟΑΚΑ

Νικητής με 2-0 αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Superleague.

Το Τριφύλλι φιλοξένησε τον Άρη στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΟΑΚΑ και πήρε μια σημαντική νίκη με τα γκολ των Δώνη και Ινσούα.

Ο αγώνας

Το πρώτο καλό σουτ του ματς το έκανε στο 3ο λεπτό ο Μαρτίνες, αλλά έστειλε τη μπάλα αρκετά πιο ψηλά από στην εστία του Διούδη.

Ο Ινσούα στο 20’ έκανε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Κουέστα. Τρία λεπτά αργότερα ο Άρης έχασε τρομερή ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ, όταν ο Μαρτίνες από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Ο Παναθηναϊκός στο 25’ απάντησε με τον Μακέντα, αλλά και εκεί η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι δυο ομάδες επέστρεψαν μετά το ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο και στο 56’ ο Γκαρσία είχε καλή ευκαιρία, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Διούδη,

Δυο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε καλή στιγμή όταν ο Κουρμπέλης έβγαλε από τα δεξιά σέντρα στον Ινσούα, ο οποίος έπιασε την κεφάλια, αλλά έδιωξε ο Κουέστα.

Ο Μακέντα στο 62ο λεπτό έστρωσε ωραία τη μπάλα στον Δώνη, για να γράψει αυτός το 1-0.

Στο 74’ ο Ινσούα, μετά από πάσα του Άλτμαν, με ένα τρομερό σκαφτό σουτ, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Κίτρινες: Πούγγουρας, Βαλεριάνος, Λάρσον, Μακέντα, Διούδης, Ινσούα

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Δώνης (72’ Άλτμαν), Μακέντα (86’ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης (77’ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Κάτσε, Πούγγουρας

Άρης: Κουέστα, Μπασά (65’ Ματίγια), Ντιγκινί, Λάρσον, Γκαρσία (80’ Γιουνές), Βαλεριάνος, Μαρτίνες (65’ Φετφατζίδης), Σιώπης, Βελεθ, Κορχουτ, Ρόουζ