Νίκη με ανατροπή για την “Μεγάλη Κυρία”

Στην 31η αγωνιστική της Serie A, η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη με 2-1 απέναντι στην Μίλαν, ενώ 0-0 έληξε η αναμέτρηση Πάρμα-Τορίνο.

Γιουβέντους-Μίλαν 2-1

Η Γιουβέντους φιλοξένησε την Μίλαν στο Στάδιο Αλιάνζ και επικράτησε με 2-1.

Οι «Ροσονέροι» βρήκαν ευκαιρία και απείλησαν μόλις στο τρίτο λεπτό, αλλά το σουτ του Πιάτεκ πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Πολωνός βρήκε δίχτυα στο 39’, όταν σούταρε από την άκρη της περιοχής. Ο Μάντζουκιτς επιχείρησε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις, αλλά ο Ρέινα απέκρουσε, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης για την Μίλαν, καθώς ο Πιάτεκ επιδίωξε να διπλασιάσει τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Ο Μουσάτσιο έκανε επικίνδυνο μαρκάρισμα στην περιοχή με τον διαιτητή να σφυρίζει το πέναλτι για την «Μεγάλη Κυρία». Ο Ντιμπαλά ανέλαβε την εκτέλεση στο 60’  και ευστόχησε για το 1-1. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή και βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Στο 84’, ο Πιάνιτς έδωσε την πάσα στον Κέν, ο οποίος  κεραυνοβόλισε τον Ντοναρούμα για το 2-1. Η Μίλαν έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 90′, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Τσαλχάνογλου και κράτησε το 2-1.

Πάρμα-Τορίνο 0-0

Στο Ένιο Ταρντίνι, η Πάρμα υποδέχτηκε την Τορίνο, αλλά δεν υπήρξε νικητής αφού το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Η Τορίνο δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν στάθηκε τυχερή. Το σουτ του Μπασέλι στο 20’ κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι και ο Μπερενγκέρ εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο κατάφερε να σταματήσει ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήσαν την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει ως το τέλος.