Κέρδισε την Άστον Βίλα η Μάντσεστερ Σίτι και πάτησε κορυφή

Με δύο γκολ σε 10 λεπτά η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε το εμπόδιο της “σκληρής” Άστον Βίλα και πάτησε στη κορυφή

Για την 19η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε και λύγισε την Άστον Βίλα στο τέλος με 2-0, με γκολ του Σίλβα στο 79′ και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκουντογκάν στο 89′.

Οι “Πολίτες” με αυτό το τρίποντο βρίσκονται στη 1η θέση με 38 βαθμούς, μαζί με τη Λέστερ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 11η θέση με 28 βαθμούς.

Η πρώτη φάση έγινε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από σέντρα η μπάλα στρώθηκε στον Στόουνς, αλλά το σουτ που επιχείρησε από πολύ καλό σημείο απέκρουσε ο Μαρτίνεζ.

Στο 14′ ο Κανσέλο σούταρε από μακρινή απόσταση, όμως η προσπάθειά του κατέληξε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Αρκετά λεπτά μετά, στο 28′, ο Τραορέ απείλησε για τους φιλοξενούμενους με ένα σουτ εντός περιοχής που κατέληξε άουτ.

Η επόμενη ευκαιρία έγινε στο 38′ με τον Μπάρκλεϊ που πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Έντερσον που έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 0-0, σε ένα παιχνίδι ρυθμό, αλλά με λίγες κλασικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, απείλησε πρώτη η Σίτι με τον Γκουντογκάν στο 51ο λεπτό, ο οποίος από καλή θέση σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 54′ ο Κανσέλο τροφοδοτήθηκε μέσα στη περιοχή και εξαπέλυσε ένα σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Μετά από πολλά λεπτά, στο 68′ ο Λουίζ επιχείρησε να σκοράρει λίγο έξω από την περιοχή, όμως τον σταμάτησε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Στο 79ο  λεπτό της αναμέτρησης ο Μπερνάντο Σίλβα εξαπέλυσε ένα κεραυνό από μέση απόσταση και σκόραρε για το 1-0 της Μάντσεστερ Σίτι.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 89′ η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γκουντογκάν και έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα

Κίτρινη: 67′ Λουίζ, 81′ Σμιθ (Εκτός γηπέδου), 86′ Τέιλορ

Κόκκινη: 81′ Σμιθ (Εκτός γηπέδου)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Ντίας, Γουόκερ (28′ Ζιντσένκο), Κανσέλο, Γκουντογκάν, Ρόντρι, Ντε Μπρούινε (59′ Ζεσούς), Σίλβα, Φόντεν, Στέρλινγκ (72΄Μαχρέζ)

Άστον Βίλα (Σμίθ): Μαρτίνεζ, Κας, Κόνσα, Μίνγκς, Τάργκετ (75′ Τέιλορ), Μπάρκλεϊ (68′ Ράμσεϊ), Λουίζ, Τραορέ (68′ Ελ-Γκάζι), Γκρίλις, ΜακΓκίν, Γουάτκινς