Κηφισιά-Λαμία: Μοιράστηκαν βαθμούς στην Καισαριανή

Στο τέλος «χτύπησε» η Κηφισιά και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας επί της Λαμίας

Η Κηφισιά ήρθε ισόπαλη 1-1 στην Καισαριανή με την Λαμία, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Για πρώτη φορά βρέθηκαν αντίπαλες η Κηφισιά με τη Λαμία στα σαλόνια της Α’ κατηγορίας Ελλάδας. Οι δυο ομάδες αναζητούσαν τη νίκη μιας και βρίσκονται χαμηλά στην βαθμολογία.

Τελικά μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας, με το σκορ να ανοίγει η Λαμία στο 84’ ο Ακούνια και στο 90+5’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Αγκμπενέγιου.

Καμιά ιδιαίτερη φάση δεν υπήρξε στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Η πρώτη φάση ήρθε στο 18ο λεπτό από τη Λαμία, μετά από εκτέλεση φάουλ στο 16´ με τον Τόσιτς να εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

Γρήγορες εναλλαγές, καλός ρυθμός και οι δυο ομάδες έδειχναν ότι θέλουν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά η Λαμία πατούσε καλύτερα στο α’ ημίχρονο, με την Κηφισιά να ανεβάζει ρυθμό στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα.

Στο 49′ η Κηφισιά είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ίλιεφ.

Η Λαμία πήγε να απαντήσει τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Τόσιτς και τον Λόνγκο, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η Κηφισιά συνέχιζε να πιέζει και ο Μασούρας με ένα δυνατό σουτ βρήκε το δοκάρι της Λαμίας στο 56ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Οζέγκοβιτς εκτέλεσε από θέση βολής, μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

Δυο λεπτά μετά, αφού είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, ο Ακούνια ως χρυσή αλλαγή έκανε το 0-1 για τη Λαμία στο 84ο λεπτό του αγώνα.

Τη λύση για την Κηφισιά την έδωσε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγκμπενέγιου, κάνοντας ένα σουτ «βολίδα» που αιφνιδίασε τον Κοσέλεφ και όλη την άμυνα της Λαμίας, κάνοντας το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Παπασάββας, Ιπαλίμπο, Οζέγκοβιτς – Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Ακούνια

Κόκκινες: Ιπαλίμπο (2η κίτρινη)

Κηφισιά (Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Βαφέας, Καπάν, Αγκμπενέγιου, Ιπαλίμπο, Παπασάββας(90´ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος, Ίλιεφ(65’ Τεττέι), Μπιφουμά(78’ Αντερέγκεν), Οζέγκοβιτς

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος(75’ Πάβλοβιτς), Σίντκλεϊ, Σαντάνα(70’ Στάνκο), Νούνιες(82’ Ακούνια), Σλίβκα, Τόσιτς(70’ Μούλα), Καρλίτος(70’ Τσιλούλης), Λόνγκο