Serie A: Τριάρα η Μίλαν στην Κάλιαρι, τρίποντο για Αταλάντα

Ανατροπή και διπλό για τη Μίλαν κόντρα στην Κάλιαρι.

Για την 6η αγωνιστική της Serie A η Μίλαν βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά εν τέλει δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κάλιαρι ενώ η Αταλάντα επικράτησε της Βερόνα.

Η Μίλαν νίκησε εύκολα στην έδρα της Κάλιαρι με 1-3. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 29’ με γκολ του Λουβούμπο, ο οποίος κινήθηκε ωραία και έστειλε τη μπάλα στην κορυφή της εστίας για το 1-0. Οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι δεν άργησαν να φέρουν το ματς σε ισορροπία και ο Οκαφόρ στο 40ο λεπτό πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-1. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η μπάλα κατέληξε στον Τομόρι και χωρίς δυσκολία έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ από κοντά (1-2). Ο Λόφτους Τσικ με δυνατό σουτ στην κάτω αριστερή γωνία, από το όριο της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Σημαντικό τρίποντο πήρε η Αταλάντα απέναντι στη Βερόνα με 0-1. Οι «μπεργκαμάσκι» προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 13’ με τον Ντε Ρον να βγάζει έξοχη πάσα στον Κουπμάινερς, ο οποίος σούταρε γράφοντας το 0-1.

Η Έμπολι υπερασπίστηκε την έδρα της, νικώντας την Σαλερνιτάνα με 1-0. Στο 34ο λεπτό ο Ματέο Κανσιλιέρι βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Μπαλντάζι και αυτός νίκησε τον Οτσόα πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Γιουβέντους-Λέτσε 1-0 (57΄ Μίλικ)

Κάλιαρι-Μίλαν 1-3 (29΄ Λουβουμπό – 40΄ Οκαφόρ, 45΄ Τομόρι, 60΄ Λόφτους-Τσικ)

Έμπολι-Σαλερνιτάνα 1-0 (34΄ Μπαλντάντσι)

Βερόνα-Αταλάντα 0-1 (13΄ Κουπμάινερς)

Ίντερ-Σασουόλο 21:45

Λάτσιο-Τορίνο 21:45

Νάπολι-Ουντινέζε 21:45