Κινδύνεψε, αλλά επικράτησε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΛ με 2-1 στο AEL FC Arena, για την 24η αγωνιστική της Superleague.

Ο “δικέφαλος του βορρά” πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο κόντρα στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, χάρις τα γκολ των Λημνιού (14′) και Αουγκούστο (45+2′), με το οποίο σκαρφάλωσε πρώτος στην βαθμολογία με 58 βαθμούς και στο +1 από τον Ολυμπιακό, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν έναν αγώνα λιγότερο, ο οποίος είναι κόντρα στον Πανιώνιο στο Γ. Καραισκάκης (19:30).

Η ΑΕΛ μετά τη σημερινή ήττα βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς.

O ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα έχοντας την κατοχή και πιέζοντας ψηλά, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 11′ με τον Πέλκα να αστοχεί σε κενή εστία μετά από το γύρισμα του Λημνιού.

Ωστόσο, 3 λεπτά αργότερα, στο 14′, η πίεση απέδωσε “καρπούς” και οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με ένα φοβερό πλασέ του Λημνιού, εντός περιοχής από διαγώνια θέση.

Μετά το γκολ του “δικέφαλου” η ΑΕΛ κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε δύο φορές την αντίπαλη εστία με τον Βινίσιους στο 17′ και στο 24′, όμως και οι δύο προσπάθειες του Βραζιλιάνου κατέληξαν στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι στο 34′ ζήτησαν πέναλτι σε μια φάση που είχε ξεκινήσει από κόρνερ και η μπάλα μετά την κεφαλιά του Μαουρίσιο βρήκε στο χέρι του Αουγκούστο. Ο Σέρβος διαιτητής πήγε στο VAR και δεν καταλόγισε πέναλτι, διότι προφανώς θεώρησε πως δεν υπήρχε πρόθεση.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+2′ ο Ντάγκλας Αουγκούστο έκανε το 2-0 με ένα εκπληκτικό γκολ σπάνιας ομορφιάς, με τον Βραζιλιάνο να συγκλίνει προς τα μέσα και να εξαπολύει ένα “κεραυνό” από τα 30 μέτρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα μπήκε εξίσου καλά, έχοντας τον έλεγχο στα πρώτα 15 λεπτά και χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία με τον Πέλκα να σημαδεύει το δοκάρι με κεφαλιά στο 56′.

Ωστόσο, η θεσσαλική ομάδα στην συνέχεια κατάφερε να κερδίσει πάλι μέτρα στο γήπεδο και στο 67′ ο Ηλιάδης μείωσε σε 2-1 με ένα σουτ εξ’επαφής από το σημείο του πέναλτι.

Μετά το γκολ η ΑΕΛ δεν ξανά έγινε απειλητική, αλλά ούτε και ο “δικέφαλος του βορρά”, ο οποίος επέλεξε να κάνει διαχείριση και να διατηρήσει το προβάδισμα, κάτι το οποίο κατάφερε και αναδείχθηκε νικητής μες στο AEL FC Arena.

Κίτρινες: Παπάζογλου, Μάρκοβιτς – Ίνγκασον

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Μπάλλας, Τόρζε, Παπάζογλου, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Μόρας, Σεσέροβιτς, Ασούμπρε, Γκαζάλ (45+1′ Ηλιάδης), Βινίσιους (77′ Πινακάς)

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μάτος, Μαουρίσιο, Αουγκούστο, Λημνιός, Λάμπρου (85′ Ροντρίγκο), Πέλκας (62′ Ελ Καντουρί), Άκπομ (76′ Σβιντέρφσκι)