Παναθηναϊκός: Πήρε το “διπλό” κόντρα στον μαχητικό Άρη

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε στο “Nick Galis Hall” τον Άρη, για την 18η αγωνιστική της Basket League, του οποίου επικράτησε με 81-88.

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» ήταν οι Παπαπέτρου και Τόμας με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ Παπαγιάννης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ντραγκίσεβιτς και Μποχωρίδης με 19 και 18 πόντους ο καθένας, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Μιλόσεβιτς, ο οποίος είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ο Ρικ Πιτίνο «έχασε» με τραυματισμό τους Ντεσόν Τόμας και Τζέικομπ Γουάιλι, ενόψει του ματς με την Μπαρτσελόνα (21/2).

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν με αρκετή ευστοχία και με γρήγορο ρυθμό στο σκοράρισμα, επιβάλλοντας τον δικό τους τρόπο παιχνιδιού, κάτι το οποίο τους έδωσε προβάδισμα έως και 10 πόντων στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Θεσσαλονικείς ωστόσο ήταν μαχητικοί και κατάφεραν να κλείσουν την πρωτη περίοδο με το σκορ στο 23-29.

Ο Άρης βελτίωσε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση αναπνοής το σκορ. Οι παίκτες του Ρολ Πιτίνο ήταν λίγο χειρότεροι στα ποσοστά στο σουτ, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 42-47.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το “τριφύλλι” έδειξε χαρακτήρα και παρά τον μαχητικό αντίπαλο έκανε τη ζωή του αρκετά πιο εύκολα, καθώς ολοκλήρωσε τα 30 αγωνιστικά λεπτά με τη διαφορά στο +12 και το σκορ στο 62-74.

Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, κάτι το οποίο φάνηκε όταν το σκορ έφτασε στους 4 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να απειλείται. Τελικά εκείνοι που πανηγύρισαν ήταν οι φιλοξενούμενοι, παρά την αξία προσπάθεια του Άρη. Το τελικό σκορ ήταν το 81-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 42-47, 62-74, 81-88.

Άρης: Μποχωρίδης 18 (4/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Βλάσιος, Μιλόσεβιτς 15 (7/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 14 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 19 (9/13 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μόρις 7, Φιτσπάτρικ 12 (2/6 τρίποντα), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Γκετσεβίτσιους 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης (5 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Τόμας 19 (6/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 τάπες), Παπαπέτρου 21 (7/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρεντέτ 6 (1/4 τρίποντα), Καλάθης 9 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ράις 7 (1), Ράουτινς, Παππάς 4, Περσίδης, Γουάιλι 4, Μήτογλου 7 (1/7 σουτ, 4 ρμπάουντ).