Κλασσική Λίβερπουλ, αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε

Άλλη μία κλασσική Λιβερπουλική νίκη πέτυχε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στην έδρα της Σαουθάμπτον με 1-3. Μία νίκη δηλαδη που ήρθε με αρκετή δόση άγχους και επιθετικής αστοχίας, μέχρι να δοθεί η λύση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι “Κότονς” άνοιξαν νωρίς το σκορ στην αναμέτρηση. Μόλις στο 9ο λεπτό, o Χόιμπεργκ έδωσε μία κεφαλιά πάσα προς τον Σέην Λονγκ με τον Ιρλανδό να κατεβάζει την μπάλα ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας και να πλασάρει υποδειγματικά τον Άλισον.

Το παιχνίδι έφερε στα ίσια ο Νάμπι Κεϊτά έπειτα από σέντρα του Τρεντ-Αλεξάντερ Άρνολντ από τα δεξιά σε μία φάση διαρκείας/πολιορκίας στο 36′.

Την ολική ανατροπή του σκορ πέτυχε στο 80′ ο Μοχάμεντ Σάλαχ σε μία αντεπίθεση από κόρνερ της αντίπαλης ομάδας, όπου έτρεξε με την μπάλα από τον χώρο της μεσαίας γραμμής και πλάσαρε άψογα από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Την νίκη των “Ρεντς” σφράγισε ο υπαρχηγός της ομάδας, Τζόρνταν Χέντερσον μέσα από την περιοχή έπειτα από χαμηλό γύρισμα του Φιρμίνο.