”Κλείδωσε” την Ευρώπη και… κοιτάζει τον Άρη!

Ο Ατρόμητος πήρε μία άνετη νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο Περιστέρι, για την 27η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Κάναντι έμεινε μόνη στην 4η θέση με 46β., αφήνοντας στην 5η θέση τον Άρη και κλείδωσε το εισιτήριο για την Ευρώπη. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Κιβρακίδης στο 14ο λεπτό.

Την επόμενη αγωνιστική παίζει με τον Άρη στο Κλ. Βικελίδης στο κρίσιμο ντέρμπι που θα καθορίσει την τέταρτη θέση.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ατρόμητος είχε την κατοχή και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα του Απόλλωνα που ήταν σε αμυντικό ρόλο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο ήταν στο 9ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες, έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον.

Στο 14ο λεπτό η ομάδα του Περιστερίου άνοιξε το σκορ με τον Κιβρακίδη. Ο Ουάρντα έστρωσε ωραία στον Κιβρακίδη στα αριστερά και με το καλό του πόδι το δεξί, έκανε το φαλτσαριστό σουτ στην απέναντι γωνία, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος με το γκολ που πέτυχε, έδιωξε το άγχος και κυνήγησε το δεύτερο γκολ για να σφραγίσει τη νίκη.

Όμως οι προσπάθειες του Κουλούρη στο 26ο λεπτό και του Μπρούνο στο 44ο κατέληξαν άουτ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με τον Ατρόμητο να ελέγχει το ματς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

«Φουριόζος» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 47’ με τον Ενσικουλού. Μετά από φάση διαρκείας στη περιοχή του Απόλλωνα, η μπάλα κατέληξε στον Ενσικουλού, ο οποίος πλάσαρε αδύναμα, πάνω στον Χουάντερσον.

Στο επόμενο λεπτό, νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όμως μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Ρισβάνη, κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Στη συνέχεια οι Περιστεριώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έψαχναν το δεύτερο γκολ, αλλά κυρίως… έτρωγαν τον χρόνο.

Μέχρι το τέλος δεν έγινε τίποτα αξιόλογο με τον Ατρόμητο να παίρνει τους τρεις βαθμούς επί του Απόλλωνα (0-1)

Κίτρινες: Κιβρακίδης – Οριουέλα, Αγροδήμος

Ατρόμητος(Κάναντι): Μέγερι, Κιβρακίδης (76’ Κατράνης), Χατζηϊσαϊας, Ούμπιντες (86’ Ουγκράι), Ενσικουλού, Σάκιτς, Μπουσουλάζιτς, Κουλούρης, Ουάρντα (68’ Μανούσος), Ρισβάνης, Μπρούνο

Απόλλωνας Σμυρνης (Βελέντζας): Χουάντερσον, Κοντοές, Βαφέας, Οριουέλα, Ρώσση, Στάθης, Αγρόδημος (90’ Κοντογιαννόπουλος), Γαρουφαλιάς, Ντ’Ούρσο (86’ Βάρκας), Ελ-Χέλβε, Ναζλίδης (78’ Ντεφεντερίκο)