“Κλείδωσε” την ευρωπαϊκή της παρουσία με νίκη η Μίλαν

Η Μίλαν με τη  νίκη επί της Σασουόλο εξασφάλισε μαθηματικά την παρουσία της στο Europa League.

Η Μίλαν επικράτησε της Σασουόλο με 1-2 στο Μαπέι Στάντιουμ, για την 35η αγωνιστική της Serie A.

Οι “ροσονέρι” μετά την επικράτηση επί των “νεροβέρντι” πανηγύρισαν την επιστροφή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς ξέφυγε στο +11 από την αντίπαλό της στη μάχη για το τελευταίο εισιτήριο.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Στέφανο Πιόλι βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 59 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι είναι στην 8η θέση με 48 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δύνατα, δείχνοντας τις προθέσεις τους από την αρχή, με τον Ιμπραίμοβιτς να ανοίγει το σκορ στο 19′. Ωστόσο, στο 45′ ο Καπούτο ισοφάρισε με πέναλτι σε 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι δεν χάρηκαν για πολύ διότι μετά από 5 λεπτά ο Ιμπραίμοβιτς πτευχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ξανά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή για το πρώτο μέρος οι ισορροπίες της αναμέτρησης άλλαξαν, καθώς στο 45+7′ οι “νεροβέρντι” έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μπουραμπία με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν έκανε διαχείριση, ενώ η Σασουόλο παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, στεκόταν αρκετά καλά στο γήπεδο και επιδίωκε την ισοφάριση, όμως δεν το κατάφερε.

Κόκκινες: Μπουραμπία

Κίτρινες: Μπουραμπία, Λοκατέλι – Ερνάντες, Μπενασέρ, Λαξάλτ, Μποναβεντούρα

Σασουόλο: Κονσίγκλι, Μαρλόν, Ροτζέριο, Καπούτο (89′ Τραορέ), Πελούσο, Μούλντουρ (46′ Κυριακόπουλος), Ρασπαντόρι (46′ Μαγκανέλι), Μπεράρντι, Χαρασλίν (46′ Μπόγκα), Μπουραμπία, Λοκατέλι

Μίλαν: Ντοναρούμα, Μπενασέρ (79′ Μπίγλια), Τσαλχάνογλου (79′ Μποναβεντούρα), Κόντι (11′ Καλάμπρια), Ρομανιόλι (32′ Γκαμπία), Ρέμπιτς, Ερνάντεζ (46′ Λαξάλτ), Ιμπραίμοβιτς, Κιάερ, Σαλεμάκερς, Κεσί