Κόλλησαν στην ισοπαλία στα Πηγάδια

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Xanthi FC αναδείχθηκε ισόπαλη με τον αντίπαλό της.

Μετά το 0-0 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, το απόγευμα της Κυριακής στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Super League «Σουρωτή», οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με τον Παναιτωλικό στο Xanthi FC Arena στο τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μοράρ στο 21ο λεπτό μετά από λάθος γύρισμα του Ζίβκοβιτς. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 42’ με πέναλτι του Έρικ Γέντρισεκ. Ο Σλοβάκος φορ  σημείωσε το πρώτο γκολ της Xanthi FC.

Δοκάρι με τον Λισγάρα είχε η ξανθιώτικη ομάδα στο 58’ κι αρκετές ευκαιρίες στην επανάληψη, όμως δεν κατάφερε να σημειώσει δεύτερο γκολ. Ντεμπούτο για την ξανθιώτικη ομάδα στη βασική 11άδα πραγματοποίησε ο Τζέφρι Σαρπόνγκ. Για την ομάδα του Αγρινίου έκαναν ντεμπούτο δύο ποδοσφαιριστές. Πρώτος ήταν ο επί τέσσερα χρόνια ποδοσφαιριστής της Ξάνθης, Αντριάν Λουσέρο, ο οποίος μπήκε στην αναμέτρηση στο 80ο λεπτό. Δεύτερος ποδοσφαιριστής ήταν ο Α. Καμαρά ο οποίος έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 87’ ώστε η ομάδα του να απόδραση με το διπλό.

Δύο αξιοσημείωτα στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης είναι οι τελικές προσπάθειες οι οποίες για τους γηπεδούχους ήταν 17, με 7 από αυτές προς την εστία ενώ για τους φιλοξενούμενους ήταν 2 οι οποίες και οι 2 την εστία.

Το δεύτερο αξιοσημείωτο στατιστικό είναι τα 10-0 κόρνερ για τους γηπεδούχους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς – Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά – Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (79’ Ντε Λούκας) – Κίκε, Σαρπόνγκ (64’ Κάστρο), Καντά (82’ Σουλεϊμάν) – Γέντρισεκ

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης – Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης – Έρικσον – Ουίλιαν (80’ Λουσέρο), Μάζουρεκ, Ντίας, Μανά (46’ Λιάβας) – Μοράρ (87’ Καμαρά)