“Κόλλησαν” στο μηδέν οι “αιώνιοι”

Ισόπαλοι 0-0 αναδείχθηκαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που έχουν ήδη κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, διατήρησαν το αήττητό τους, σε ένα παιχνίδι που ποιοτικά δεν ήταν καλό.

Μάλιστα, οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να έχουν φτάσει στο γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Διούδης απέκρουσε πέναλτι του Βαλμπουενά.

Το ματς

Με το… κλασικό του πλέον 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Γκασπάρ στην άμυνα, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Μπουχαλάκη στον άξονα, τους Βαλμπουενά-Φορτούνη μεσοεπιθετικά και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Γιώργος Δώνης, με σχήμα 3-4-3, παρέταξε τον Διούδη στα γκολπόστ, με τους Θεοχάρη, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο, Χατζηθεοδωρίδη τετράδα στην άμυνα, Ανουάρ, Κουρμπέλης, Αλεξανδρόπουλος στον άξονα, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης στα άκρα και ο Μακέντα μπροστά.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε με περισσότερη όρεξη και τους «ερυθρόλευκους» να παίζουν πιο συντηρητικά. Οι Πειραιώτες στις καθυστερήσεις του, είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Βαλμπουενά είδε τον Διούδη να αποκρούει το πέναλτι που εκέλεσε.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός ανέβηκε, είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε σε κάποια από τις λίγες φάσεις που έγιναν να φτάσει στο γκολ.

Στο 2ο λεπτό, ο Μπουζούκης έκλεψε τη μπάλα από τον Μπα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια αλλά αστόχησε.

Στο 8’ αρχικά ο Ελαμπντελαουί δεν μπόρεσε να σουτάρει, ενώ στη συνέχεια, ο Διούδης έδιωξε το γέμισμα του Βαλμπουενά για τον Ελ Αραμπί.

Στο 11’ ο Μπουζούκης έβγαλε κάθετη μπαλιά για τον Μακέντα, που βγήκε στην πλάτη του Μπα, τον απέφυγε όμως το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα.

Στο 29’ ο Βαλμπουενά έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε κεφαλιά, με τον Διούδη να μπλοκάρει.

Στο 44’ δύο απανωτές εκτελέσεις φάουλ από τον Παναθηναϊκό με τον Μακέντα βρήκαν στο τείχος.

Στο 45’+2’ο Ανουάρ ανέτρεψε τον Βαλμπουενά και ο Κομίνης αφού πήγε και είδε το VAR, καταλόγισε πέναλτι. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων το εκτέλεσε ο Γάλλος, με τον Διούδη να πέφτει και να αποκρούει.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι Σισέ και Χασάν πέρασαν αντί των Μπα και Μπουχαλάκη αντίστοιχα. Έτσι, το σύστημα άλλαξε σε 4-4-2, με Γκιλιέρμε, Καμαρά στον άξονα, Βαλμπουενά, Φορτούνη στα άκρα και συνέκλιναν και τους Ελ Αραμπί, Χασάν μπροστά.

Στο 50’ ο Μπουζούκης σούταρε με δύναμη, αλλά ο Σα έπεσε και μπλόκαρε.

Στο 61’ ο Χατζηθεοδωρίδης μετά από ατομική ενέργεια, σούταρε με το αριστερό, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.

Τρία λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί πιεζόμενος πλάσαρε άσχημα από τη μικρή περιοχή, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 70’ ο Λοβέρα σεντράρει για τον Μασούρα, αλλά στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί δεν βρίσκει τη μπάλα για να σκοράρει.

Στο 95’ ο Καμπετσής πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Σα.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Θεοχάρης, Χατζηγιοβάνης (68’ Κολοβός), Μπουζούκης (75’ Σερπέζης), Κουρμπέλης, Ανουάρ, Αλεξανδρόπουλος (56’ Καμπετσής), Μακέντα (75’ Περέα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μπα (46’ Σισέ), Σεμέδο, Γκασπάρ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (46’ Χασάν), Καμαρά, Βαλμπουενά (64’ Μασούρας), Φορτούνης (64’ Λοβέρα), Ελ Αραμπί