«Κόλλησε» στην ισοπαλία η Άρσεναλ

Το λάθος του Τσάκα στέρησε το τρίποντο από την Άρσεναλ κόντρα στη Μπέρνλι και πλέον οι Λονδρέζοι κοιτάζουν το ματς με τον Ολυμπιακό

Για την 27η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Άρσεναλ έμεινε στο 1-1 με τη Μπέρνλι στο Τερφ Μουρ.

Ένα αποτέλεσμα που βολεύει περισσότερο την Μπέρνλι και όχι την αντίπαλο του Ολυμπιακου που έμειναν στην 10η θέση με 37 βαθμούς χάνοντας τη μάχη για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Η Μπέρνλι έφτασε τους 29 βαθμούς και στην 15η θέση κάνοντας το βήμα παραπάνω για την κατηγορία.

Οι «κανονιέρηδες» μπήκαν δυναμικά στο ματς και στην πρώτη της μεγάλη ευκαιρία κατάφερε να κάνει 0-1. Δράστης του γκολ ήταν ο Ομπαμεγιάνγκ στο 6′, μετά την κούρσα του Γουίλιαν, ο Γκαμπονέζος έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραία ενέργεια άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, σε αντίθεση με την Μπέρνλι, η οποία δεν ανησύχησε καθόλου τον Λένο.

Όμως ένα λάθος του Τσάκα στο 39′ ήταν αρκετό για την Μπέρνλι να φέρει το ματς στα ίσια. Ο διεθνής στην προσπάθεια του να στείλει την μπάλα στον Νταβίντ Λουίς, βρήκε τον Γουντ που ανενόχλητος πέτυχε το 1-1.

Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα που συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στη επανάληψη η Άρσεναλ είχε την κυριαρχία του αγώνα, η Μπέρνλι προσπαθούσε να κάνει ζημιά στην αντίπαλη περιοχή με αντεπιθέσεις.

Στο 76’ η Άρσεναλ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, για χέρι του Πίτερς στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο ο Αντρέ Μάρινερ δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά κέρδιζαν μέτρα και προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τα κενά της άμυνας των Λονδρέζων.

Η Μπέρνλι δέκα λεπτά πριν το φινάλε λίγο έλειψε να πάρει το προβάδισμα, χάρη στο δυνατό σουτ του Πίτερς ο Λένο να απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ μεταξύ των δύο ομάδων.

Μπέρνλι (Ντάιτς): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μπεν Μι, Τέιλορ (63’ Πίτερς) Γκούντμουντσον (67’ Μπράντι), Γουέστγουντ, Μπρόουνχιλ, ΜακΝιλ, Βίντρα (86’ Ροντρίγκες), Γουντ

Άρσεναλ (Άρτετα): Λένο, Τσέιμπερς, Λουίζ, Μαρί, Τίρνι, Παρτέι, Τζάκα, Σακά, Όντεγκααρντ (63’ Λακαζέτ), Γουίλιαν, Ομπαμεγιάνγκ