Με ανατροπή η Χέρτα την Άουγκσμπουργκ, εύκολο διπλό η Λειψία

Η Χέρτα έκανε την ανατροπή κόντρα στην Άουγκσμπουργκ και πήρε νίκη έπειτα από 9 ματς, στην κορυφή η Λειψία που νίκησε τη Φράιμπουργκ

Για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, η Χέρτα έκανε μεγάλη ανατροπή και νίκησε την Άουγκσμπουργκ, ισόπαλες αναδείχτηκαν η Άιντραχτ με τη Στουτγκάρδη και η Λειψία εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Φράιμπουργκ. Η Λεβερκούζεν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκλάντμπαχ και η Χόφενχαϊμ επικράτησε της Βόλφσμπουργκ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Στουτγκάρδη 1-1

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου που αγωνίστηκε βασικός και είναι στην 4η θέση με 43 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη 9η θέση με 33 βαθμούς. Το σκορ είχε ανοίξει ο Καλάιντζιτς για τη Στουτγκάρδη στο 68′, για να ισοφαρίσει ο Κόστιτς ένα λεπτό αργότερα στο 69′.

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 0-1

Η Λεβερκούζεν έφυγε με το διπλό από την έδρα της Γκλάντμπαχ με 0-1, χάρις το γκολ του Σικ στο 76ο λεπτό του αγώνα και βρίσκεται στην 5η θέση με 40 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στη 10η έχοντας 33 βαθμούς.

Φράιμπουργκ- Λειψία 0-3

Η Λειψία επικράτησε με 3-0 στην έδρα της Φράιμπουργκ, χάρις τα γκολ του Ενκουκού στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης, του Σέρλοθ στο 64′ και του Φόρσμπεργκ στο 80′. Οι “ταύροι” βρίσκονται πλέον στην 1η θέση έχοντας μαζέψει 53 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην 8η θέση με 34 βαθμούς.

Χέρτα Βερολίνου- Άουγκσμπουργκ 2-1

Η Χέρτα Βερολίνου έκανε την ανατροπή, κερδίζοντας μετά από ένα μεγάλο αρνητικό σερί την Άουγκσμπουργκ, 2-1 και βρίσκεται στην 14η θέση με 21 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 13η με 26 βαθμούς. Η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπένες, με τον Πιότεκ να φέρνει το ματς στα ίσια στο 62ο λεπτό και ο Λουκεμπάκιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87′ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Χοφενχάιμ- Βόλφσμπουργκ 2-1

Η Χόφενχαϊμ κέρδισε με σκορ 2-1 την Βόλφσμπουργκ και είναι στην 11η θέση με 30 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη 3η θέση με 45 βαθμούς. Σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μπάουμγκαρτνερ στο 8′ και Κράμαριτς στο 41′. Για τους “λύκους” είχε ισοφαρίσει για λίγο ο Βέρχοστ στο 23ο λεπτό.