Κοντά στον τίτλο η Σίτι

Τρίποντο πρωταθλήματος πήρε η Σίτι, νίκη χωρίς τον Μουρίνιο πήρε η Τότεναμ.

Για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε δύσκολα την νίκη με 1-2 από την Άστον Βίλα. Χαμογέλασε η Τότεναμ κόντρα στην Σαουθάπτον.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν έχει και την καλύτερη απόδοση καθώς προέρχεται από δύο ήττες, στο πρωτάθλημα από τη Λιντς και στο Κύπελλο από την Τσέλσι, όμως από το Βίλα Παρκ απέδρασε νικώντας την Άστον με 2-1. Οι Χωριάτες άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον ΜακΓκιν 1′ αλλά γρήγορα οι “πολίτες” απάντησαν στο 22′ με τον Φόντεν.

Στο 40′ Ρόδρι διεύρυνε το δείκτη του σκορ .Στο 44′ αποβλήθηκε ο Στόουνς κάνοντας το ματς θρίλερ για κάτι περισσότερο από ένα ημίχρονο.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα δεν έχει και την καλύτερη απόδοση καθώς προέρχεται  από δύο ήττες, στο πρωτάθλημα από τη Λιντς και στο Κύπελλο από την Τσέλσι, όμως από το Βίλα Παρκ απέδρασε νικώντας την Άστον με 2-1. Οι Χωριάτες άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον ΜακΓκιν 1′ αλλά γρήγορα οι “πολίτες” απάντησαν στο 22′ με τον Φόντεν.

Στο 57′ οι ισορροπίες επανήλθαν όταν αποβλήθηκε ο Κας για τη Βίλα. το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος και η Σίτι πανηγύρισε μια ακόμη πολύτιμη νίκη στο δρόμο  για το πρωτάθλημα διατηρώντας τη διαφορά στο +11 από τη δεύτερη Γιουνάιτεντ.

Νωρίτερα η Τότεναμ με τον Μέισον στον πάγκο λόγο απομάκρυνσης Μουρίνιο άρχισε με δύσκολη νίκη. Οι “σπερς” έκαναν την ανατροπή στο 89′ .

Η νίκη αυτή έκανε την Τότεναμ να παραμείνει ζωντανή στη μάχη για την τέταρτη θέση, που δίνει το «εισιτήριο» για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου. Ο Ίνγκς έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενουμενους στο 30′, ο Μπέιλ στο 65′ έφερε το ματς στα ίσια . Στο 90′ ο Σον έκανε το τελικό 2-1 κάνοντας την ανατροπή.