La Liga: Έπιασε με κορυφαίο Μπενζεμά την Ατλέτικο η Ρεάλ, ανέβηκε 3η η Σεβίλλη

Πέρασε από την έδρα της Κάντιθ με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά και έπιασε την Ατλέτικο στην κορυφή η Ρεάλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κάντιθ, επικρατώντας με 3-0, για την 32η αγωνιστική της La Liga. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Καρίμ Μπενζεμά που σκόραρε 2 φορές και μοίρασε μια ασίστ. Η ομάδα του Ζιντάν έπιασε στην κορυφή την Ατλέτικο (παίζει αύριο με την Ουέσκα) στους 70 βαθμούς, ενώ η Κάντιθ βρίσκεται 13η με 36.

Η “Βασίλισσα” καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο μέσα σε δέκα λεπτά. Στο 30′ ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 33′ έβγαλε την ασίστ στον Οντριοθόλα για το 2-0. Το τελικό 3-0 πέτυχε ξανά ο Γάλλος επιθετικός στο 40ο λεπτό.

ΔΙΠΛΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Η ΣΕΒΙΛΛΗ

Η Σεβίλλη πέρασε από την έδρα της Λεβάντε με 1-0 και προσπέρασε την Μπαρτσελόνα (έχει ματς λιγότερο). Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Εν Νεσίρι στο 53ο λεπτό. Ο φορ των με αυτό το τέρμα έφτασε τα 17 φέτος και ταυτόχρονα κατέρριψε το ρεκόρ για Μαροκινό ποδοσφαιριστή, που από το 2016 κάτοχος του είναι ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Γιουσέφ Ελ Αραμπί με την φανέλα της Γρανάδα.

ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΙΣ «ΝΥΧΤΕΡΙΔΕΣ» Η ΟΣΑΣΟΥΝΑ

Η Οσασούνα νίκησε με 3-1 την Βαλένθια και ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη οι νυχτερίδες» βρίσκονται στην 14η θέση με 35 πόντους, στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο ματς το σκορ άνοιξε ο Μαρτίνεθ στο 13′ για το 1-0 της Οσασούνα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 30′ με το τέρμα του Γκαμεϊρό, όμως δύο λεπτά αργότερα (32′) ο Καγιέρι έδωσε και πάλι το προβάδισμα (2-1). Το τελικό 3-1 έγραψε ο Ρομπέρτο Τόρρες στο 67′, με τον Ισπανό να χάνει δύο λεπτά νωρίτερα πέναλτι.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΜΠΕΤΙΣ-ΑΘΛΕΤΙΚ

Στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» Μπέτις και Αθλέτικ Μπιλμπάο έμειναν στο 0-0, σε ένα γεμάτο ωστόσο ματς με αποβολή και ακυρωθέν γκολ. Η Ρεάλ Μπέτις βρίσκεται στην 6η θεση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Από την άλλη η Αθλέτικ είναι στην μέση της βαθμολογίας.

Στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι έμειναν από νωρίς με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 11′ ο Φεκίρ μετά και από χρήση του VAR, αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Βενσεδόρ. Ακόμη και με παίκτη λιγότερο η Μπέτις βρήκε γκολ στο 51′, ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ, ύστερα από έλεγχο στο VAR.

Η Μπιλμπάο βρήκε και αυτή τον δρόμο για τα δίχτυα προς το φινάλε και το 84′, όμως και αυτό το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Η Αθλέτικ είχε μοναδική ευκαιρία να κλέψει την νίκη, αλλά στις καθυστερήσεις ο Βιγιαλίμπρε σημάδεψε το δοκάρι με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ.