“Καθάρισε” και πάτησε κορυφή η Σοσιεδάδ, νίκη και για την ασταμάτητη Γρανάδα

Η Σοσιεδάδ διέσυρε την Ουέσκα και φιγουράρει στην κορυφή, ενώ η Γρανάδα απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Χετάφε.

Η Σοσιεδάδ πήρε μια εμφατική νίκη κόντρα στην Ουέσκα, ενώ η Γρανάδα απέδρασε με το τρίποντο από το “σπίτι” της Χετάφε. Νωρίτερα, Κάντιθ και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες, ενώ η Αλαβές νίκησε εκτός έδρας την Βαγιαδολίδ για την 7η αγωνιστική της La Liga.

Σοσιεδάδ – Ουέσκα 4-1

Η Σοσιεδάδ επικράτησε της Ουέσκα με 4-1 στο Σαν Σεμπαστιάν.

Η βασκική ομάδα προχώρησε στην τρίτη διαδοχική νίκη της, ενώ προερχόταν μεσοβδόμαδα από νίκη κόντρα στην Ριέκα στην Κροατία στο Europa League.

Η “αρμάδα” του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ογιαρθάμπαλ στο 35ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν το… λάθος να την ταρακουνήσουν ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Μιρ (45′).

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να “δείξουν τα δόντια τους”, όταν ο Ογιαρθάμπαλ ξανά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με κεφαλιά (54′) και ο Πορτού με μια σέντρα-σουτ “κλείδωσε” τη νίκη (69′).

Το “κερασάκι στην τούρτα” το έβαλε ο Ισάκ (75′), ο οποίος μετά από μια εκπληκτική μπαλιά του Ντάβιντ Σίλβα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και με ένα τελείωμα ακριβείας διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Με αυτή τη νίκη οι Βάσκοι πάτησαν στην κορυφή της βαθμολογίας με 14 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Φρανσίσκο βρέθηκε στην 17η θέση με 5 βαθμούς.

Χετάφε – Γρανάδα 0-1

Η Γρανάδα επικράτησε της Χετάφε με 0-1 στο Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ.

Η Γρανάδα μοιάζει να είναι ασταμάτητη, καθώς μετά την ευρωπαϊκή νίκη μεσοβδόμαδα κόντρα στην Αϊντχόφεν στην Ολλανδία, απέδρασε με το διπλό και από την έδρα της Χετάφε.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Europa League πέτυχε το ένα και μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 45+2′, με τον Μοντόρο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με μεγάλη αποφασιστικότητα, ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση και κατ’επέκταση στην ανατροπή, όμως παρόλο που είχε την κατοχή και πίεζε, δεν μπορούσε να φανεί απειλητική.

Στο 83ο λεπτό η ομάδα του Χοσέ Μπόρνταλα βρήκε το γκολ που έψαχνε διακαώς με τον Ουνάλ, όμως ακυρώθηκε, διότι ο ποδοσφαιριστής ήταν εκτεθειμένος.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ οι “αθουλόνες” είναι στην 9η θέση με 10 βαθμούς.

Κάντιθ – Βιγιαρεάλ 0-0

Κάντιθ και Βιγιαρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) στο Ραμόν ντε Καράνθα.

Η Κάντιθ ερχόμενη από την ιστορική επικράτηση επί της Ρεάλ Μαδρίτης την προηγούμενη αγωνιστική, στάθηκε στο ύψος της και κόντρα στη Βιγιαρεάλ και απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η αναμέτρηση ήταν αρκετά “φτωχή”, καθώς οι ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές ήταν ελάχιστες, με καλύτερη στιγμή το ακυρωθέν γκολ των γηπεδούχων με τον Νεγρέδο στο 7ο λεπτό.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει τους Ανδαλουσιάνους στην 6η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, ενώ τα “κίτρινα υποβρύχια” είναι στην 4η θέση με 12 βαθμούς.

Βαγιαδολίδ – Αλαβές 0-2

Η Αλαβές επικράτησε της Βαγιαδολίδ με 0-2 στο Χοσέ Θορίγια.

Στο πρώτο παιχνίδι της Κυριακής (25/10), η Αλαβές κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από το “σπίτι” της ουραγού.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 55′ με τον Πίνα και κλείδωσαν την υπόθεση νίκη χάρις το γκολ του Σάινθ (85′), ενώ η ομάδα του Σέρχιο αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 21ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν βρέθηκε στην 15η θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με 3 βαθμούς.