Κορυφή για Λυών, γκέλες για Λιλ και Παρί Σεν Ζερμέν

Ήττα ΣΟΚ για Λιλ, απρόσμενη ισοπαλία η Παρί ΣΖ, πάτησε κορυφή η Λυών στη Ligue 1

Η Λιλ ηττήθηκε από την Ανζέ αφήνοντας τη Λυών να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Αναπάντεχη ισοπαλία για Παρί Σεν Ζερμέν, νίκη για την πρωτοπόρο Λυών

Λιλ – Ανζέ 1-2

Η Ανζέ επικράτησε με 1-2 της Λιλ και ανέβηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την 6η Μονακό. Από την άλλη πλευρά, η αναπάντεχη ήττα της Λιλ την έριξε από τη δεύτερη θέση της Λιγκ 1 στην τρίτη, ενώ έχει 36 βαθμούς και απέχει μόλις τρεις βαθμούς από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Λυών.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκαν να προηγούνται με 0-2 στο σκορ μόλις από το 10′ λεπτό, με σκόρερ τον Ρομά Τόμας και τις δύο φορές.

Λυών – Λανς 3-2

Η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Λυών, επικράτησε της Λανς με 3-2. Οι γηπεδούχοι με αυτή τους την νίκη έφτασαν στους 39 βαθμούς και απολαμβάνουν την μοναξιά της πρώτης θέσης, ενώ η Λανς βρίσκεται στην 8η θέση με 27 βαθμούς.

Ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ στο 39′ λεπτό με υποδειγματικό πλασέ στην δεξιά γωνία της εστίας. Τα τέρματα των γηπεδούχων διπλασιάστηκαν στο 46′ λεπτό έπειτα από αυτογκόλ του Φορτέ. Ο Ντεπάι έκανε το 3-0 μόλις έξι λεπτά μετά, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 56′ λεπτό ο Σοτόκα μείωσε σε 3-1. Στο 90′ λεπτό ο Ντουκουρέ έκανε το 3-2 βάζοντας φωτιά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως το τελικό σκορ ήταν το 3-2.

Μαρσέιγ – Μονπελιέ 3-1

Η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη κόντρα στη Μονπελιέ με 3-1 και ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 31 βαθμούς. Η Μονπελιέ έπεσε στην 9η θέση του Γαλλικού πρωταθλήματος και έχει 27 βαθμούς. Αξιοσημείωτο είναι πως η Μαρσέιγ απέχει μόλις 8 βαθμούς από την κορυφή ενώ έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα από την πρωτοπόρο Λυών.

Στο 41′ λεπτό ο Ράντονιτς έβαλε την Μαρσέιγ μπροστά στο σκορ, όμως οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μολέ πέτυχε την ισοφάριση. Στο 80′ λεπτό ο Παγιέτ έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά, ενώ ο Ζερμέν έκανε το τελικό 3-1 τέσσερα λεπτά μετά.

Ρεμς – Ντιζόν 0-0

Η Ρεμς ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ ενάντια στη Ντιζόν. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να βρίσκονται στην 15η θέση με 18 βαθμούς, ενώ η Ντιζόν είναι 18η με 13 βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε πολλές σκληρές μονομαχίες και κάρτες, όμως κανείς δεν κατάφερε να κλέψει τους τρείς βαθμούς και να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα.

Σεντ Ετιέν- Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

Η Σεντ Ετιέν κατάφερε πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με 1-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι γηπεδούχοι πήραν βαθμολογική ανάσα, αφού με αυτή την ισοπαλία ανέβηκαν στην 14η θέση με 19 βαθμούς και απέχουν 6 βαθμούς από τις θέσεις υποβιβασμού. Από την άλλη πλευρά, η Παρί Σεν Ζερμέν ανέβηκε στη δεύτερη θέση έπειτα από την γκέλα της Λιλ, όμως πλέον απέχει τρεις βαθμούς από την Λυών που είναι στην κορυφή.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ στο 19′ λεπτό με τον Αμουμά, όμως τρία λεπτά μετά ο Κιν ισοφάρισε σε 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή με το μέρος τους, παρόλα αυτά οι φάσεις ήταν μοιρασμένες με την ισοπαλία να μοιάζει το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.