Απόδραση της Μπαρτσελόνα από το Μπιλμπάο με… μπροστάρη τον Μέσι

Πιο άνετο από όσο δείχνει το τελικό σκορ ήταν το πέρασμα της Μπαρτσελόνα στο γήπεδο της Αθλέτικ Μπιλμπάο με τον Αργεντινό σταρ να κάνει πράγματα και “θαύματα”

Μπορεί για ένα ακόμη ματς η Μπαρτσελόνα να έδειξε ευάλωτη στα μετόπισθεν, ωστόσο με μια εξαιρετική εμφάνιση του Λιονέλ Μέσι κατάφερε να νικήσει με 2-3 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο “Σαν Μαμές” για την εξ’ αναβολής δεύτερη αγωνιστική της La Liga, περνώντας επιτυχώς από μια έδρα που είχε να πανηγυρίσει από το 2017.

Επίσης, χάρις στους τρεις βαθμούς που πήραν οι “μπλαουγκράνα” στη Χώρα των Βάσκων, βρέθηκαν έστω και προσωρινά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, στο μείον πέντε από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και στο μείον επτά από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ντεμπούτο με ήττα έκανε από την άλλη μεριά ο προπονητής των “λιονταριών”, Μαρθελίνο, που ανέλαβε πριν λίγες μέρες τα ηνία των Βάσκων, ύστερα από την απομάκρυνση του Γκαΐθκα Γκαριτάνο.

Με το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα με το οποίο θα μπορούσαν να έχουν πράξει μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ. Αφού πρώτα ταλαιπώρησε τον Λενγκλέ και ο Αραούχο δεν πρόλαβε να τον σταματήσει, ο Γουίλιαμς με ωραίο δεξί πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 1-0.

Στη συνέχεια, ο Σιμόν παρότι έσωσε δις την ομάδα του στα επικίνδυνα σουτ των Ντεστ και Ντεμπελέ, στο 14′ δεν είχε την καλύτερη αντίδραση και η Αθλέτικ Μπιλμπάο το πλήρωσε με μια γρήγορη ισοφάριση. Ο Μέσι γέμισε προς την περιοχή των Βάσκων με τον Ισπανό τερματοφύλακα να μην υπολογίζει σωστά την κατάληξη της μπάλας και τον Ντε Γιονγκ να ακολουθεί τη φάση και να περνάει στον Πέδρι που σκόραρε χωρίς πίεση σε ανυπεράσπιστη εστία.

Οι Καταλανοί είχαν επιβάλλει για τα καλά το ρυθμό τους και αυτό δεν τους εμπόδισε απ’ το να σημειώσουν μάλιστα και την ανατροπή. Στο 38′ ο εξαιρετικός συνδυασμός του Πέδρι με τον Μέσι έβγαλε τον Αργεντινό σε θέση βολής και φυσικά χάρη σε ένα άψογο τελείωμα που είναι η σπεσιαλιτέ του δεν αστόχησε για το 2-1, το οποίο ήταν και σκορ του ημιχρόνου.

Ισορροπημένη ήταν η αρχή του δευτέρου μέρους με τους παίκτες του Μαρθελίνο να χάνουν καλή ευκαιρία με τον Γουίλιαμς στο 51′. Η απάντηση των “μπλαουγκράνα” ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα με το φαλτσαριστό αριστερό σουτ που εξαπέλυσε ο Μέσι να τραντάζει τη συμβολή των δοκαριών του Σιμόν.

Η χαμένη ευκαιρία του Λατίνου σταρ θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν ένα προμήνυμα για το τι ακριβώς θα επακολουθούσε…Στο 62′ με τη γνωστή του κίνηση στον άξονα κι αφού παρέλαβε πάσα από τον Γκριεζμάν, σούταρε και πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα, ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Δέκα λεπτά πιο μετά, ο Μέσι άγγιξε το χατ-τρικ, αλλά το δοκάρι του έφραξε ξανά το δρόμο.

Το μόνο που κατάφερε η Αθλέτικ Μπιλμπάο ήταν να μειώσει στο τελικό 3-2, έπειτα από ένα όμορφο γκολ που πέτυχε στο 90′ ο Μουνιαΐν.

Σκόρερ: Γουίλιαμς (3′), Πέδρι (14′), Μέσι (38′, 62′), Μουνιαΐν (90′)

Κίτρινες: Βέσκα (27′), Λενγκλέ (57′), Ν.Γκαρσία (70′)

Κόκκινες: –

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο, 4-4-2): Σιμόν, Μπερτσίτσε (Μπαλενθιάγα 32′), Μαρτίνεθ, Νούνιεθ, Κάπα, Ντε Μάρκος (Μπερενγκουέρ 66′), Βενθεντόρ, Βέσκα (Ν.Γκαρσία 66′), Μουνιαΐν, Ρ.Γκαρσία (Μορσίγιο 80′) και Γουίλιαμς.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν, 4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Αραούχο, Λενγκλέ, Ντεστ (Μιγκουέζα 75′) Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (Μπρέθγουεϊτ 75′) και Μέσι.