Κορυφή για Σίτι, νίκες για Τσέλσι και Τότεναμ

Για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ, σημαντικές νίκες για διαφορετικούς λόγους πήραν η Τσέλσι, η Μάντσεστερ Σίτι και η Τότεναμ.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μάντσεστερ Σίτι να «καθαρίσει» ουσιαστικά το ματς με την Κάρντιφ. Μο τελικό 2-0 η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα απολαμβάνει ξανά τη μοναξιά της κορυφής, έξι… στροφές πριν από το φινάλε της περιόδου στην Premier League.  Τα τέρματα πέτυχαν οι Ντε Μπρόινε και Σανε.

Η Τσέλσι πήρε τη νίκη άνετα με 3-0 επί της Μπράιτον στο Στάμφορντ Μπριτζ και ανέβηκε στην 5η θεση του πρωταθλήματος που ισοβαθμεί με την 4η Άρσεναλ που έχει ματς λιγότερο (63β).  Τα γκολ των «μπλε» σημείωσαν οι Ζιρού, Αζάρ και Λόφτους-Τσικ.

Στο νέο της γήπεδο, η Τότεναμ μπήκε με το δεξί και επικράτησε με 2-0 της Κρίταλ Πάλας. Ο σκόρερ που σημείωσε το ιστορικό πρώτο γκολ στο νέο της γήπεδο ήταν ο Σον που άνοιξε το σκορ στο 55’. Στο 84ο λεπτό ο Έρικσεν σφράγισε το 2-0 και τη νίκη. Η ομάδα του Ποκετίνο επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσμα μετά από τέσσερες αγώνες.