Στον τελικό η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πήρε την πρόκριση για τον τελικό, νικώντας με 1-0 την Μπενφίκα στο Ζοσέ Αλβαλάδε, για την ρεβάνς της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου Πορτογαλίας.

Τα «λιοντάρια» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) και να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσουν την Πόρτο.

Το χρυσό τέρμα πέτυχε ο Μπρούνο Φερνάντες στο 75ο λεπτό, με ένα άπιαστο σουτ μέσα από την περιοχή. Οι αετοί δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στο τέλος έμειναν και με δεκα παίκτες με την αποβολή του Σίλβα.

Πλέον οι γηπεδούχοι κυνηγάνε τον μοναδικό τίτλο που τους έχει απομείνει (το κύπελλο) και την έξοδο του Τσάμπιονς λιγκ μέσω του πρωταθλήματος, εν αντιθέση με την Μπενφίκα που κοιτάζει πλέον την κατάκτηση του πρωταθλήματος.