Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι: Διατήρησαν τη θέση τους με “τεσσάρα” οι «Μπλε»

“Καθάρισε” την Κρίσταλ Πάλας η Τσέλσι από το πρώτο ημίχρονο και διατήρησε την τέταρτη θέση, που οδηγεί στην Ευρώπη

Σαν…σίφουνας πέρασε η τέλεια Τσέλσι από το “Σέλχαστ Παρκ” που επιβλήθηκε με 4-1 της Κρίσταλ Πάλας για την 31η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα τους Τόμας Τούχελ με αυτή την νίκη έφτασε τους 54 βαθμούς και διατήρησε  τέταρτη θέση στο +2 από την Λίβερπουλ και στο -2 από την Τρίτη Λέστερ. Αντίθετα οι γηπεδούχοι παρέμειναν στους 38 βαθμούς.

Ένα ημίχρονο ήταν πολύ για να “καθαρίσουν” οι Μπλε την αναμέτρηση και την υπόθεση νίκη. Οι Κάι Χάβερτς(8’), Κρίστιαν (10’) και Κουρτ Ζουμά είχαν πετύχει 3 γκολ μέχρι το 30′ χωρίς να αφήσουν περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κρίστιαν Μπεντέκε συνέχισε την καλή παράδοση κόντρα στην πρώην ομάδα του με το 7ο τέρμα του σε 12 αγώνες και ήταν το μοναδικό που κατάφερε να κάνει η Κρίσταλ Πάλας. Όμως ο Πούλισικ είχε άλλα σχέδια, γράφοντας στο 78’ τελικό 4-1 για τους Λονδρέζους.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Αγιού (76′ Τάουνσεντ), Μιλιβόγεβιτς, Ρίντεβαλντ (59′ Μακάρθι), Έζε (59′ Σλουπ), Μπεντέκε, Ζαχά

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Ρίντιγκερ, Χάντσον Οντόι (76′ Τζέιμς), Ζορζίνιο (61′ Καντέ), Κόβατσιτς (83′ Ζιγές), Τσίλγουελ, Μάουντ, Χάβερτς, Πούλισικ