Ξεκίνημα με διπλό για τη Νάπολι

Τη νίκη με 0-2 πήρε η Νάπολι επί της Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι» για την 1η αγωνιστική της Σέριε Α, κάνοντας το ιδανικότερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Σε ένα ματς που διεξήχθη με περιορισμένο αριθμό θεατών, οι “παρτενοπέι” ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και με τέρματα των Μέρτενς και Ινσίνιε έφτασαν στη νίκη.

Στο 63ο λεπτό, ύστερα από σέντρα του Λοσάνο από δεξιά και κακό διώξιμο της άμυνας, ο Μέρτενς με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 0-1 για τους Ναπολιτάνους.

Στο 77′, ο  Λοσάνο που έκανε πολύ καλό ματς, μπήκε από δεξιά στην περιοχή, σούταρε, ο Σέπε απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Ινσίνιε έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-2.

Ο Κώστας Μανωλάς, αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο.

Πάρμα (Φάμπιο Λιβεράνι): Σέπε, Νταρμιάν, Πετσέλα, Ιακοπόνι, Άλβες, Γκράσι (90′ Σιλιγκάρντι), Μπρούγκμαν (69′ Ντέτσι), Ερνάνι, Κούτσκα, Ιγκλέσε (69′ Καράμο), Κορνέλιους

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Χισάι, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουίς (84′ ΈΛμας), Ντέμε (61′ Όσιμεν), Ζιελίνσκι (89′ Λομπότκα), Ινσίνιε, Λοσάνο (84′ Πολιτάνο), Μέρτενς (89′ Πετάνια)