“Το βιολί της” η Τότεναμ με μοναδικό… Σο(ν)λίστ

Η Τότεναμ κέρδισε 2-5 τη Σαουθάμπτον στην έδρα της με ανατροπή, παίρνοντας το τρίποντο για την 2η αγωνιστική της Premier League.

Η Τότεναμ κατάφερε να γυρίσει το ματς απέναντι στην Σαουθάμπτον, με τα τέσσερα γκολ του Σον και το ένα του Κέιν, παίρνοντας μια άνετη νίκη απέναντι στην Σαουθάμπτον. Ο Ίνγκς ήταν ο σκόρερ για τους γηπεδούχους οι οποίοι δέχτηκαν την ήττα με 2-5. Παράλληλα οι δύο ομάδες είχαν από ένα ακυρωθέν γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι.

Πλέον οι “Σπέρς” βρίσκονται προσωρινά στην 9η θέση τις βαθμολογίας, ενώ οι “Άγιοι” με την δεύτερη τους ήττα στην 18η.

Στο πρώτο μέρος ο Κέιν σκόραρε μόλις στο τρίτο λεπτό αλλά έπειτα από χρήση VAR, ο διαιτητής έκρινε πως υπήρχε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Σχεδόν ένα τέταρτο αργότερα, η Σαουθάμπτον πέτυχε και κείνη τέρμα ωστόσο και εδώ το VAR, ακύρωσε την προσπάθεια του Ίνγκς αφού είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Εκείνος δεν πτοήθηκε και στο 32′ μετέτρεψε την βαθιά μπαλιά του Γουόλκερ-Πίτερς, στο 1-0 για την ομάδα του. Προηγουμένως ο συμπαίκτης του Τζίμπο, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Γιορίς (26′), ενώ αμέσως μετά ο Κέιν είδε και δεύτερο του τέρμα να ακυρώνεται αφού ο ίδιος ήταν εκτεθειμένος. Την ισοφάριση για την Τότεναμ έφερε εν τέλει ο Σον στο 47′, πλασάροντας εύστοχα απέναντι στον Μακάρθι.

Ο ίδιος ήταν και αυτός όπου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, διπλασίασε τα τέρματα του αλλά και της ομάδας του, φέρνοντας την ανατροπή στο 47′ με το εύστοχο σουτ του.

Το τρίτο γκολ προήλθε και πάλι από συνεργασία Κέιν και Σον, όπως και τα προηγούμενα, με τον Κορεάτη να κάνει το 1-3 στο 64′ ευστοχώντας και αυτή φορά.

Ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί και στο 73′ πέτυχε καρέ τερμάτων πλασάροντας για το 1-4, με τον Κέιν να τον τροφοδοτεί ξανά. Και αφού πρόσφερε τέσσερις ασίστ, ο Άγγλος επιθετικός έβαλε το όνομα του και στην λίστα των σκόρερ, με τις κόντρες και το δοκάρι να τον ευνοούν, κάνοντας το 1-5.

Το μόνο που κατάφερε στο τέλος η Σαουθάμπτον, ήταν να μειώσει στο τελικό 2-5, έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίνγκς.

Σαουθάμπτον: Μακάρθι, Άνταμς (Λονγκ 80′), Μπέρτραντ, Μπέντναρεκ, Στέφενς, Γουόλκερ-Πίτερς, Τζένπο, Ρομέου (Σμολμπον 55′), Γουαρντ-Πρόους, Άρμστρονγκ (Τελικά 68′) Άνταμς, Ίνγκς

Τότεναμ: Γιορίς, Ντόχερτι, Σάντσες, Ντιέρ, Ντέιβις, Γουίνκς, Εντομπελέ (Λο Σέλσο 46′), Χόιμπεργκ, Λούκας (Λαμέλα 61′), Κέιν (Μπέρχβαιν 84′), Σον