Ξέσπασε στη Βαλένθια η Χετάφε

Επέστρεψε στις νίκες η Χετάφε κόντρα στη Βαλένθια, πιάνοντας τις «νυχτερίδες» στη βαθμολογία.

Θυμήθηκε το αίσθημα της νίκης η Χετάφε και ξέσπασε στη Βαλένθια με 3-0 στη Μαδρίτη, για την 25η αγωνιστική της La Liga. Η ομάδα του Πέπε Μπορδαλάς είχε ξεχάσει τι σημαίνει νίκη, αφού μετρούσαν πέντε ήττες και μια ισοπαλία, ενώ είχε συμπληρώσει 577 λεπτά χωρίς γκολ, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο μόλις +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κόντρα στη νωθρή Βαλένθια, οι Μαδριλένοι βρήκαν τον καλό τους εαυτό, ήταν πιο αποτελεσματικοί, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την αποβολή του Μουχτάρ Ντιακαμπί (51′) και έφτασαν δικαίως στην εντός έδρας νίκη με 3-0. Τα ονόματα τους στον πίνακα των σκόρερ έγραψαν στο 39′ ο Αραμπάρι, στο 55′ ο Μάτα και  87′ ο Αλενιά, πιάνοντας τις «νυχτερίδες» στους 27 βαθμούς.

Νωρίτερα σημαντική νίκη κατάφερε η Οσασούνα κόντρα στην Αλαβές με 0-1 στο «Μεντιθορόθα», «σφραγίζοντας» την παραμονή της στη La Liga, στο λεγόμενο και «ντέρμπι των ουραγών». Η Οσασούνα έφτασε τους 28 βαθμούς και είναι στην 12η θέση, ενώ η Αλαβές είναι 17η με 22 και απέχει μόλις έναν απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 78ο λεπτό ο Μπάρχα από ασίστ του Τόρες.