Πόρτο-Σπόρτνγκ Λισαβόνας: Μηδέν γκολ και θέαμα στο Ντραγκάο

Δεν άρπαξαν την ευκαιρία τους οι ”δράκοι” να πλησιάσουν την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ, σε ένα άκρως κακό ντέρμπι με καθόλου θέαμα

Πόρτο και Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) στο Ντραγκάο, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Πριμέιρα Λίγκα.

Σε ένα παιχνίδι που το αποτέλεσμα του θα μπορούσε, είτε να δημιουργήσει άλλο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα, είτε να ξεκαθαρίσει την πρωτιά, η Πόρτο δεν έκανε και πολλά, για να μειώσει τη διαφορά στους 7 από τη Σπόρτινγκ και παράλληλα να επεκτείνει τη διαφορά της από την Μπράγκα, η οποία καραδοκεί.

Οι ”δράκοι” δημιούργησαν πάνω από 10 ευκαιρίες, όμως μόνο δύο πήγαν στον στόχο, κάνοντας το έργο του Αντάν εξαιρετικά εύκολο, ενώ από την άλλη η Σπόρτινγκ είχε μόλις τέσσερις ευκαιρίες με καμία στον στόχο.

Στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 27′ λεπτό, η Πόρτο έγινε για πρώτη φορά απειλητική. Ο Μαναφά βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Αντάν και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία, αναγκάζοντας τον Ισπανό γκολκίπερ να προβεί σε μια πολύ καλή απόκρουση.

Οι γηπεδούχοι με δύο από τις πέντε ευκαιρίες τους να καταλήγουν στο στόχο το πρώτο 45λεπτο, επιδίωξαν να αλλάξουν κάτι, ώστε να πάρουν τη νίκη. Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο δεν σημειώθηκε καμία τελική στην εστία του Αντάν, αλλά ούτε και στου Μαρτσεσίν. Συνεπώς, το παιχνίδι έληξε 0-0 με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό, και την πρωωτοπόρο Σπόρτινγκ να διατηρεί την διαφορά της από την δεύτερη Πόρτο στους δέκα βαθμούς.

Η ομάδα του Κονσεϊσάο παρέμεινε στη δεύτερη θέση με 45 βαθμούς και κινδυνεύει να βρεθεί στην τρίτη θέση, σε περίπτωση που η Μπράγκα πάρει τη νίκη κόντρα στη Νασιονάλ Μαδέιρα.

Κίτρινες: Μέντες, Φεντάλ, Πέπε

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά, Μπεμπά, Πέπε, Σανούσι (78′ Ντίας), Κορόνα, Ολιβέιρα (78′ Κονσεϊσάο), Ουρίμπε, Οτάβιο, Μαρεγκά (72′ Μπαρμπόσα), Ταρέμι

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Αμορίμ): Αντάν, Φεντάλ, Κόατες, Ινάσιο, Πόρο, Παλίνια, Μάριο (86′ Καμπράλ), Μέντες (86′ Ρέις), Σάντος (64′ Νούνες), Γκονσάλβες, Τομάς (70′ Ταμπάτα)