Κυρίαρχη και στο Σούπερ Καπ η Ζενίτ

Το σούπερ καπ Ρωσίας πήρε η Ζενίτ μετά το πρωτάθλημα και το κύπελλο.

Τον τρίτο τίτλο της για την σεζόν που μας πέρασε κατέκτησε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης καθώς νίκησε με 2-1 την Λοκομοτίβ Μόσχας στην ΤΣΣΚΑ Αρένα το Σούπερ Καπ.

Για άλλο ένα παιχνίδι της την διαφορά έκαναν οι δύο επιθετικοί της Τζουμπά και Οζντόεφ με ένα τέρμα έκαστος.

Η Λοκομοτίβ Μόσχας ήταν καλύτερη καθόλη την διάρκεια του αγώνα αλλά η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε την νίκη.

Αρχικά, ο Τζουμπά άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Σάντος.

Στο 69′ ο Οζντόεφ με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή σκόραρε με την μπάλα στην αρχή να βρίσκει η μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα.

Το μόνο που κατάφερε η Λοκομοτίβ Μόσχας ήταν η μείωση του σκορ με τον Τσόρλουκα μετά το κόρνερ του Μίραντσουκ στο 72′.