Έμειναν στο μηδέν Ατρόμητος και ΠΑΟΚ

Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας τους, ΠΑΟΚ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι. Δοκάρι είχαν οι Περιστεριώτες με τον Ραμπέγο, χαμένο πέναλτι οι Θεσσαλονικείς με τον Σφιντέρσκι.

Ο ΠΑΟΚ και ο Ατρόμητος έμειναν στο μηδέν (0-0) στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας για τη νέα σεζόν με πολλά νέα πρόσωπα και πολλές επιστροφές για τους “ασπρόμαυρους”. Δοκάρι είχαν οι Περιστεριώτες με τον Ραμπέγο, χαμένο πέναλτι οι Θεσσαλονικείς με τον Σφιντέρσκι.

O “Δικέφαλος του Βορρά” είχε την υπεροχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Ατρόμητο, όμως στο 15′ είδε να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ, όταν Ραμπέγο πήρε τα μέτρα και σούταρε δυνατά, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στη συνέχεια δεν υπήρχε καθόλου ρυθμός  και χωρίς καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες των δύο ομάδων, με το σκληρό παιχνίδι και τα πολλά φάουλ να είναι αυτά που χαρακτηρίζουν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ άλλαξε ενδεκάδα με τον Τσαούση και Κούτσια να είναι τα πρόσωπα τα οποία τράβηξαν τα βλέμματα πάνω τους, καθώς ήταν αρκετά δραστήριοι.

Στο 68΄λίγο έλειψε ο ΠΑΟΚ να βρεθεί πίσω στο σκορ, αφού ο Νταβιώτης πάτησε την περιοχή του, σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στον Διαμαντή και τον Πασχαλάκη να υποχρεώνεται σε μεγάλη επέμβαση για να κρατήσει το μηδέν.

Ο Ατρόμητος απείλησε στο 76′ όταν  το σουτ του Ούμπιδες έξω από την μεγάλη περιοχή του Πασχαλάκη η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 77′ o δικέφαλος του βορρά έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ βγήκε στην κόντρα μετά από κλέψιμο του Εσίτι, μοίρασε στον Σφιντέρσκι που βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Θεοδωράκη.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα συνέχισε να πιέζει τον Ατρόμητο και στο  89′  κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του του Γούτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σφιντέρσκι, όπου δεν κατάφερε ούτε στον πρώτο χρόνο, αλλά ούτε και στην επαναφορά να νικήσει τον Θεοδωράκη, σημαδεύοντας δύο φορές πάνω του, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Γκολ:-

Δοκάρι: Ραμπέλο (15′).

Κίτρινες: –

Ατρόμητος: Μανδάς (46′ Θεοδωράκης) , Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης (66′ Αθανασίου), Ρισβάνης (91′ Ζάννης) , Μπουσούλαζιτς (46′ Νάτσος) , Γιακουμάκης (Τριμμάτης) , Γκάλο (66′ Νταβιώτης) , Σάλομον(46′ Ούμπιδες) , Ραμπέλο (46′ Κωτσόπουλος) , Μανούσος (46′ Βέλλιος) .

ΠΑΟΚ (πρώτο ημίχρονο): Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντούρι, Σβαμπ, Λημνιός, Τζόλης, Ζαμπά, Άκπομ.

ΠΑΟΚ (δεύτερο ημίχρονο): Πασχαλάκης, Τσιγγάρας, Διαμαντής, Τσαούσης (71′ Μπαλογιάννης), Μάτος, Εσίτι, Βέρνμπλουμ, Μπίσεσβαρ, Κούτσιας, Σφιντερσκι

πηγή: paokday.gr