Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ: Άνετη πρόκριση για τον Ολυμπιακό

Την πρόκριση στο Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ πήρε ο Ολυμπιακός, που νίκησε με 67-94 τον Κολοσσό Ρόδου.

Στην επιστροφή της… κανονικής ομάδας του στο κύπελλο μπάσκετ, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εύκολα στη Ρόδο του Κολοσσού με 94-67, για την 1η αγωνιστική της Β΄ φάσης, και συνεχίζει στη διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι άντεξαν μόνο ένα δεκάλεπτο, όσο δηλαδή έβρισκαν στόχο τα σουτ των Μομίροφ και Ουίλιαμς. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν αξιοσημείωτη επιθετική ευχέρεια και πολυφωνία και στη δεύτερη περίοδο, από τη στιγμή που άρχισαν να βελτιώνουν την άμυνά τους, «έχτισαν» μία διψήφια διαφορά. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 53-42 και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου οι Πειραιώτες με ένα σερί 11-0 ανέβηκαν στο +22 (64-42) και δεν απειλήθηκαν από εκεί κι έπειτα.

Ο Σάσα Βαζένκοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ζαν-Σαρλ, Ουόκαπ και Λαρεντζάκης, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης αγωνίστηκε ελάχιστα. Ο Κένι Ουίλιαμς με 16π. ξεχώρισε από τον Κολοσσό, για τον οποίο ο πολύπειρος Βασίλης Ξανθόπουλος είχε 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Καντζούρης): Λόσον, Ξανθόπουλος 2 (12ασ.), Μέσιτσεκ 14 (2), Πράπας, Μομίροφ 9 (3), Ουίλιαμς 16 (4), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11 (9ρ.), Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12 (2), Ντόρσεϊ 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8, Σλούκας 8 (7ασ.), Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 16 (1τρ., 10ρ.), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1)

Μεγάλη νίκη-πρόκριση για τη Λάρισα

Στον άλλον αγώνα της ημέρας για την πρώτη αγωνιστική της Β φάσης του κυπέλλου η Λάρισα νίκησε τον Άρη με 68-67 και πέτυχε σημαντική νίκη- πρόκριση για την επόμενη φάση.

Η Λάρισα έφτασε στην νίκη χάρις σε 3/3 βολές από τον Τζέι Θρετ λίγο πριν την κόρνα της λήξης.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκεια της με τη Λάρισα να “κλέβει” στο τέλος ουσιαστικά την νίκη και μάλιστα με έναν παίκτη που δεν είχε καθόλου καλά ποσοστά όμως η ψυχραιμία του ήταν εκείνη που έδωσε την νίκη στη Λάρισα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 4 (5 ριμπάουντ), Χάντσον 7 (1/4 τρίποντα), Θρετ 6 (1/10 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κρουμπάλι 11 (1/6 δίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 10 (5 ριμπάουντ), Σαχπατζίδης 1, Ζάρας 13 (4/8 τρίποντα), Φόρτιουν 5 (1), Σπαν 9 (3/5 τρίποντα), Καράμπελας 2.
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούιστον 2, Κόουαν 16 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Σιδηροηλίας 2, Πουλιανίτης, Λόκετ 6, Νετζήπογλου 8 (1), Γουίλιαμς 17 (5/10 τρίποντα), Χάνλαν 14 (1 τρίποντομ 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κώττας 2.