Μεγάλη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα, «άφαντος» Παναθηναϊκός

Για ακόμη μία χρονιά τα βρήκε «σκούρα» στους “Ζωσιμάδες” ο Παναθηναϊκός και δέχτηκε την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στους “Ζωσιμάδες”, για τη 2η αγωνιστική της Super League 1.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Γκαρντάβσκι στο 5ο λεπτό, με πολύ ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα των Ιωαννίνων έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, μετά από τη νίκη και με τον ΠΑΟΚ, για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια!

Από την άλλη οι «Πράσινοι» έμειναν στην καλή εμφάνιση του πρώτου αγώνα με τον Απόλλωνα και σήμερα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να δείξουν πώς μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα.

Πιο δυνατά μπήκε στον αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα και πίεσε την εστία του Παναθηναϊκού. Στο 3ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πίρσμαν μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ ανενόχλητος, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Περέα έστρωσε στον Γκαρντάβσκι, ο οποίος με ωραίο σουτ, έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Διούδη και έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ήταν άνευρος και προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του, ώστε να μπορέσει να αντιδράσει στο γκολ. Από την άλλη ο ΠΑΣ κρατούσε το προβάδισμα του με άνεση και έψαξε το δεύτερο γκολ, κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 42′ ο Κόντε τραυματίστηκε για τον ΠΑΣ Γιάννινα και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Μορέιρα να περνάει στη θέση του.

Στο 45+3′ σέντρα από τα αριστερά, ο Σάρλια πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε για την ισοφάριση.

Στο 54ο λεπτό καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Λούντκβιστ να εκτελεί απευθείας το αμκρινό φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στο 59′ ο Πίρσμαν από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αϊτόρ σε τάκλιν που επιχείρησε, αλλά ο Παπαδόπουλος μετά από υπόδειξη του VAR, πήρε πίσω το πέναλτι, καθώς η παράβαση ήταν από το χέρι στήριξης.

Όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι είχαν ανούσια κατοχή μπάλας, με τους “Πράσινους” να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στα καρέ του Λοντίγκιν και να δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 1-0 να παραμένει και με την ομάδα του Μεταξά να κάνει το 2Χ2 σε νίκες στο πρωτάθλημα.

Κίτρινες: Κόντε, Λοντίγκιν, Γκαρντάβσκι, Σάλιακας – Σάρλια, Καρλίτος,

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ, Καραχάλιος (70′ Σιόντης), Περέα, Κόντε (42′ Μορέιρα, 85′ Μιλιντσεάνου)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Κώτσιρας, Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο (70′ Βιγιαφάνες), Αϊτόρ (70′ Παλάσιος), Βιτάλ (78′ Χατζηγιοβάνης), Λούντκβιστ (56′ Ιωαννίδης), Καρλίτος (78′ Μακέντα)