Κύπελλο Ελλάδας: Ισοπαλία στο Περιστέρι και πρόκριση του Ολυμπιακού

Ισοπαλία μεταξύ του Ατρομήτου και του Ολυμπιακού, με τους Πειραιώτες να παίρνουν την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Ατρόμητος αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι, για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Στα προημιτελικά οι “ερυθρόλευκοι” θα αντιμετωπίσουν τον Άρη.

Για την ομάδα του Περιστερίου άνοιξε το σκορ ο Τζοβάρας (8′), με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην ανατροπή με τον Σισέ (38′) και τον Μαρσέλο (45 +1′), αλλά στο 51′ ο Κωτσόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Ατρόμητος μόλις στο 8ο λεπτό βρήκε δίχτυα, μετά από ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Τζοβάρας με ωραίο σουτ, νίκησε τον Τζολάκη και έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός απείλησε στο 13′ με τον Μασούρα και στο 15′ με τον Κασάμι, αλλά τα σουτ και στις δύο περιπτώσεις τις απομάκρυνε ο Γιαννιώτης.

Στο 21ο λεπτό οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το μακρινό σουτ του Οικονομίδη να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Οι “ερυθρόλευκοι” πίεσαν για την ισοφάριση και τα κατάφεραν στο 38′. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Ροντρίγκες, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Γιαννιώτης απέκρουσε και ο Σισέ πήρε το “ριμπάουντ” και με πλασέ από τη μικρή περιοχή, έκανε το 1-1.

Οι Πειραιώτες έφτασαν στην ανατροπή στο 45+1′ μετά από σέντρα του Μπουχαλάκη, ο Μαρσέλο με ωραίο γυριστό σουτ, πέτυχε το 1-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ατρομήτου, ο Κωτσόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 61′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιαννιώτη, ο οποίος απέκρουσε.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες και τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Πομόνης (70′ Κεσχρίντα), Στρούγγης, Χατζηησαΐας, Αθανασίου (71′ Ντε Μποκ), Οικονομίδης, Φριντζόνσον (72′ Έρλινγκμαρκ), Ροτάριου (46′ Ρομπάιγ), Τζοβάρας, Κωτσόπουλος, Τζαβίδας (78′ Κιάρτανσον)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέτσος, Σισέ, Μαρσέλο, Σαμασέκου, Μπουχαλάκης, Κασάμι, Γκάρι Ροντρίγκες (67′ Βρουσάι), Μασούρας (72′ Ουί Τζο Χουάνγκ), Ελ Αραμπί (78′ Βαλμπουενά)