Eurocup: Εύκολη νίκη για Προμηθέα επί της Τρέντο

Με εύκολη και άνετη νίκη επί της Τρέντο εγκαινίασε το 2023 ο Προμηθέας Πάτρας.

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της Ιταλικής Τρέντο με 84-71 για την 10η αγωνιστική του eurocup και ξεκίνησε ιδανικά την νέα χρονιά.

Με αυτή την νίκη η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στο 6-4 ρίχνοντας τους Ιταλούς στο 2-8.

Ο Προμηθέας μετέτρεψε την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο καθώς πήρε από την αρχή το προβάδισμα και παίζοντας όμορφο μπάσκετ έφτασε με επιτυχία μέχρι και το τέλος της διαδρομής.

Ο Κοντίτ με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κουλμπόκα με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και ο νεοφερμένος Τόμασον με 12 πόντους είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο για τους νικητές.

Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς, με συνέπεια να πάρουν το προβάδισμα με διψήφια διαφορά (20-10) στο 8’. Η απάντηση για την Τρέντο ήρθε στη δεύτερη περίοδο καθώς έχοντας πολυφωνία στην επίθεση κατάφερε να προσπεράσει με πέντε πόντους (31-36) στο 17′. Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος πάντως και φρόντισε να το δείξει στην πράξη κάνοντας επιμέρους σκορ 14-2 μέχρι το ημίχρονο που το έδωσε το προβάδισμα με 45-38.

Στην επανάληψη οι Ιταλοί ξεκίνησαν με σερί 7-0, με συνέπεια η αναμέτρηση να έρθει στα ίσια (45-45) στο 23′, όμως οι Πατρινοί βρήκαν ξανά ρυθμό και με πρωταγωνιστές τους Κοντίτ, Μουράτο και Σίμπσον εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους (66-51, 28’30”). Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα με αποτέλεσμα να φτάσουν στην έκτη τους νίκη στο EuroCup.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Ντάνγκουμπιτς 10, Κοντίτ 17 (6/8 δίποντα, 5/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μουράτος 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκίκας, Σίμπσον 12 (2), Κουλμπόκα 16 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα),Τόμασον 12 (2), Τανούλης 3 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΤΡΕΝΤΟ (Μολίν): Κόντι 1, Σπανιόλο 10 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Φορέεϊ, Φλακαντόρι 14 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ούντομ 3 (1), Κρόφορντ 15 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαντούρνερ 6 (3 ριμπάουντ), Γκραζούλις 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άτκινς 8 (3 ριμπάουντ), Λόκετ 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)