Κύπελλο Ελλάδας: Προκρίθηκε η Λαμία με ήρωα τον Σαράνοφ

Με πρωταγωνιστή τον Σαράνοφ, η Λαμία προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος, αποκλείοντας τον Άρη

Η Λαμία κέρδισε στην παράταση με 1-0 (0-0 κδ) τον Άρη στο “Αθανάσιος Διάκος” και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Τζανετόπουλος στο 118′. Δύο χαμένα πέναλτι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, το πρώτο στο 14′ με τον Καμαρά και το δεύτερο στο 121′ o Μπρούνο Γκάμα που το έβγαλε ο Σαράνοφ.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει όπως όλα δείχνουν τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει τη ρεβάνς με την Αναγέννηση Καρδίτσας (4-0 ο πρώτος αγώνας υπέρ των “πρασίνων”.

Και οι δυο ομάδες μπήκανε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Άρη κέρδισε πέναλτι στο 14ο λεπτό που εκτέλεσε ο Καμαρά, αλλά αστόχησε, με το 0-0 να παραμένει.

Στο 21ο λεπτό ο Ταϊρόν έχασε τρομερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά το διαγώνιο σουτ το απέκρουσε ο Σιαμπάνης. Δέκα λεπτά αργότερα πέρασε ο Ταϊρόν έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Η επόμενη αξιόλογη φάση ήταν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Ενταγιέ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού ο Σαράνοφ απέκρουσε την κεφαλιά του.

Στο 55ο λεπτό ο Σαραμαντάς έκανε το πλασέ, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 64ο λεπτό ο Σαράνοφ γλίτωσε τους γηπεδούχους από ένα σχεδόν βέβαιο γκολ. Όταν από το γύρισμα του Μαντσίνι, η μπάλα κόντραρε στον Φάνη Τζανδάρη, αλλά πριν περάσει εξ ολοκλήρου τη γραμμή, την μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

Μέχρι το 90ο λεπτό καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και πέρασαν στην παράταση.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Άρης απείλησε με το φάουλ του Χαβιέ Ματίγια, στο οποίο είχε «απάντηση» ο Σαράνοφ, ενώ στο 112’ το σουτ του Χουάν Ιτούρμπε από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 118′ ο Τζανετόπουλος έκανε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, το 1-0 για τους Φθιωτούς.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κι έπειτα από επέμβαση του Σαράνοφ σε νέο σουτ του Ιτούρμπε, ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Τζανδάρη. Και πάλι, όμως, ο Σέρβος τερματοφύλακας ήταν εκεί για να αποκρούσει την εκτέλεση του Πορτογάλου αρχηγού του Άρη.

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Νούνιες, Μπανγκουρά, Τζανετόπουλος – Εντιαγέ, Μπράμπετς.

Λαμία (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέντζο, Σαραμαντάς (85’ Μαρτίνεθ), Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπανγκουρά, Τάιρον (31’ Νούνιες), Ρόμανιτς (106’ Τσούκαλος), Καραμάνος (78’ Αραμπούλι).

Άρης (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Σάσα, Εντιαγέ (90’+2’ Ματίγια), Ματέο (75’ Γκάμα), Μπερτόγλιο (66’ Ιτούρμπε), Μαντσίνι (109’ Μάνος), Καμαρά.