Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα πρόκρισης για Λαμία και Αναγέννηση Καρδίτσας

Βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας έκαναν η Λαμία και η Αναγέννηση Καρδίτσας

Για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας, η Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε εκτός έδρας τον Άγιο Νικόλαο, ενώ η Λαμία επικράτησε εντός του Ιωνικού.

Λαμία- Ιωνικός 2-0

Η Λαμία επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού στο “Αθανάσιος Διάκος” και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκρισή της στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 25΄ από σέντρα του Βύντρα, ο Τσούκαλος σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το 2-0 ήρθε στο 53΄, με τους Φθιώτες να «πιάνουν στον ύπνο» την άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Γκόλεμιτς έκανε βαθιά μπαλιά στην… πλάτη της άμυνας, ο Ρόμανιτς πρόλαβε τον Βαφέα και με ωραίο πλασέ έγραψε το τελικό 2-0

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στη Νίκαια στις 21 Δεκεμβρίου.

Άγιος Νικόλαος- Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1

Χάρη σε γκολ του Μανιού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 0-1 στην Κρήτη του Αγίου Νικολάου, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας.

Στο μοναδικό ζευγάρι χωρίς ομάδα της Super League, το θεσσαλικό συγκρότημα κατάφερε, έστω και στο φινάλε, να λυγίσει την αντίσταση των γηπεδούχων (που αγωνίζονται στη Γ΄ εθνική) και πλέον έχει σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στην Καρδίτσα, μεταξύ 21 και 23 Δεκεμβρίου.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 20 λεπτών, επειδή στο γήπεδο του Αγίου Νικολάου δεν υπήρχε ασθενοφόρο.