Κύπελλο Ελλάδας: Τεσσάρα του Ολυμπιακού επί του Ατρομήτου με σόου Μαρσέλο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρσέλο, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ατρόμητο στην επιστροφή μετά τη διακοπή και έκανε βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 4-1 επί του Ατρομήτου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και βρίσκεται με το… ενάμισι πόδι στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι», στον πρώτο επίσημο αγώνα τους μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ προηγήθηκαν νωρίς, ισοφαρίστηκαν, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και έφτασαν στη νίκη.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Πεπ Μπιέλ στο 7’, ο Μαρσέλο στο 50’ και στο 65’ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 64’. Ενώ για τον Ατρόμητο ισοφάρισε προσωρινά ο Βίνταρ Κιάρτανσον στο 11.

Μάλιστα, τα γκολ του Βραζιλιάνου σούπερ σταρ ήταν τα πρώτα του με τα χρώματα του Ολυμπιακού.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα του Μίτσελ, είναι την Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου στα Γιάννενα κόντρα στον ΠΑΣ, στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Μίτσελ, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόη, Μαρσέλο στην άμυνα, Εμβιλά, Κασάμι στον άξονα, Αγκιμπού Καμαρά, Φορτούνης, Μπιέλ μεσοεπιθετικά και Μπακαμπού στην κορυφή.

Από την άλλη, με 4-3-3 ξεκίνησε τον Ατρόμητο ο Κρις Κόλμαν, με τον Γιαννιώτη στο τέρμα, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης στην άμυνα, Γκονζάλες, Κουέν, Φριτζόνσον στο κέντρο, Ροτάριου, Ρομπάιγ, Κιάρτανσον επιθετική τριπλέτα.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά αυτή έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 4’ ο Ατρόμητος απάντησε με τη δική του πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Κιαρτανσον μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σέντραρε για τον Ρομπάιγ, ο οποίος με τον Τζολάκη εξουδετερωμένο, πλάσαρε άστοχα από κοντά.

Και στο 7’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Πεπ Μπιέλ  πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, προχώρησε μερικά μέτρα και έπιασε ένα ωραίο σουτ που νίκησε τον Γιαννιώτη για το 1-0.

Όμως ο Ατρόμητος ισοφάρισε στο 11’. Ο Ρομπάιγ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, από δεξιά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Κιάρτανσον έπιασε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Τζολάκη για το 1-1.

Ο αγώνας διακόπηκε για μερικά λεπτά, καθώς έπεσε η τάση του ρεύματος και του φωτισμού στο γήπεδο.

Στο 21’ ο Φορτούνης έκανε και πάλι ένα πλασέ στα όρια της περιοχής, το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 24’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπιέλ σέντραρε από αριστερά στον Εμβιλά, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.

Ενώ ένα λεπτό μετά, σε αντεπίθεση του Ατρομήτου, ο Τζολάκης βγήκε, ο Κεσχρίντα πήγε να τον κρεμάσει, αλλά η άμυνα έδιωξε.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει διαδρόμους προς την περιοχή των Περιστεριωτών και στο 27’ ο Φορτούνης έπιασε μια κεφαλιά που μπλόκαρε ο Γιαννιώτης.

Στο 30’ σε νέα αντεπίθεση του Ατρομήτου, ο Ροτάριου άνοιξε αριστερά για τον Ρομπάιγ, ο οποίος σούταρε, με τον Τζολάκη να αποκρούει με τα πόδια.

Στο 35’ μετά από σέντρα του Φορτούνη, ο Μπακαμπού έπιασε μια κεφαλιά που πέρασε εκτός.

Στο 42’ ο Βρουσάι έκανε ωραίο γύρισμα από δεξιά, αλλά ο Μπακαμπού μόνος του αστόχησε σε κεφαλιά από πολύ κοντά.

Στο 45’+2’ ο Ατρόμητος έφυγε σε αντεπίθεση, με τον Τζολάκη να αποσοβεί ξανά σουτ του Ρομπάιγ.

Στο 45’+3’ ο Φορτούνης σούταρε, με τον Μαυρομμάτη να απομακρύνει με το κεφάλι.

Στο 50’ ο Ολυμπιακός έφτασε στο δεύτερο γκολ του και πρώτο με τα ερυθρόλευκα του Μαρσέλο! Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Βραζιλιάνου σούπερ σταρ έξω από τη γωνία της περιοχής, προχώρησε μερικά μέτρα, έπιασε με  το δεξί (το “κακό” του πόδι) ένα απίστευτο σουτ και την έστειλε στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 2-1.

Στο 54’ ο Κασάμι έκανε ένα κακό μακρινό σουτ, ενώ δύο λεπτά μευά, ο Μπακαμπού σκόραρε, αλλά στην αρχή της φάσης ο Γκάρι Ροντρίγκες ήταν εκτεθειμένος και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να εξασφαλίσουν από σήμερα ένα σκορ πρόκρισης και στο 64’ πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Φορτούνης έκανε ατομική προσπάθεια, σούταρε με την μπάλα να κοντράρει στην πλάτη του Χατζηισαΐα και να φτάνει στον Ελ Αραμπί που με ωραίο πλασέ έκανε το 3-1.

Αλλά δεν έμειναν εκεί. Ένα λεπτό μετά, ο Ελ Αραμπί έκανε προσπάθεια από αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Μασέλο, ο οποίος μέσα από την περιοχή και από πολύ πλάγια θέση σούταρε με δύναμη και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 4-1.

Στο 70’ ο Μπιέλ μπήκε από αριστερά, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 82’ ο Ντε Μποκ με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ενώ στο 87’ ο Χάμες έκανε ένα σουτ που σταμάτησε στα σώματα.

Στο 89’ Χάμες και Ελ Αραμπί συνεργάστηκαν ωραία, ο Κολομβιανός έπιασε δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Γιαννιώτης, ενώ στην επαναφορά, ο Μπιέλ έκανε ένα άστοχο γυριστό. Και στο 90’ ο Γκάρι Ροντρίγκες, δεν έπιασε το σουτ όπως θα το ήθελε μέσα στην περιοχή και ήταν αρκετά άστοχο.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόη, Μαρσέλο (69’ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Κασάμι (61’ Σαμασέκου), Αγκιμπού Καμαρά (46’ Γκάρι Ροντρίγκες), Φορτούνης (71’ Χάμες Ροντρίγκες), Μπιέλ, Μπακαμπού (61’ Ελ Αραμπί)

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες (76’ Οκονομίδης), Κουέν, Φριτζόνσον, Ροτάριου (76’ Τζοβάρας), Ρομπάιγ (66’ Κλωναρίδης), Κιάρτανσον (66’ Τζαβίδας)