Κύπελλο Ελλάδος: Εύκολη νίκη της ΑΕΚ επί της Κηφισιάς στην Ριζούπολη

Η ΑΕΚ επικράτησε της Κηφισιάς στη Ριζούπολη και επέστρεψε με νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις, μετά τη διακοπή του Μουντιάλ.

Στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ νίκησε με 0-2 την Κηφισιά στο γήπεδο της Ριζούπολης και είναι με το ενάμιση πόδι στην προημιτελική φάση.

Τα τέρματα πέτυχαν οι Γκαρσία (34′), Φαν Βέερτ (45+3′ πέναλτι) ενώ η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 11 Ιανουαρίου.

Η Ένωση εμφανίστηκε ορεξάτη καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κόντρα σε μια σαφώς κατώτερη ποιοτικά ομάδα.

Η πρώτη απειλή από πλευράς Ένωσης ήρθε στο 10ο λεπτό με την κεφαλιά του Μουκουντί που έφυγε άουτ.

Η τυπικά γηπεδούχος Κηφισιά στο 17′ είχε σημαντική ευκαιρία με τον Κουϊρουκίδη αρχικά και τον Τετέι στην συνέχεια να μην μπορούν να βρουν δίχτυα από πλεονεκτική θέση.

Στο 29ο λεπτό, η ΑΕΚ πέτυχε τέρμα που ακυρώθηκε σωστά καθώς ο Σέρχιο Αραούχο ήταν οφσάιντ μετά την πάσα του Τομ Βαν Βερτ.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ με το υπέροχο τελείωμα του Λιβάϊ Γκαρσία από τα δεξιά που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Αναγνωστόπουλο.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τομ Βαν Βερτ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε λογαριασμό με τα χρώματα της ΑΕΚ και έκανε δύο τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν μονότονο με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας και με εξαίρεση μία φάση από τον Αραούχο και μια από τον Μάνταλο να μην έχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς.

Σκόρερς: 34′ Λιβάϊ Γκαρσία, 45+3′ Βαν Βερτ

Κίτρινες: 35′ Πέιος, 65′ Να, 71′,79′ Μπαρμπόσα, 72′ Μαζουλουξής

Kηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Παπασάββας, Πέϊος (81’ Ιατρούδης), Παναγιώτου, Ποζατζίδης (58’ Να), Ταλάλ (81’ Γκίνη), Τετέϊ, Κουϊρουκίδης (58’ Καλλέργης)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (66’ Ρότα), Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Φράνσον (66’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (Σκόνδρας), Μάνταλος (81’ Πινέδα), Αραούχο (87’ Χριστόπουλος), Φαν Βέερτ