Κύπελλο Ελλάδος: Πρόκριση της ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Σιντιμπέ

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, στο ντεμπούτο του Σιντιμπέ

Στην φάση των “32” του κυπέλλου Ελλάδος, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Τα γκολ σημείωσαν ο Μιχάλης Κοσίδης στο 6΄ και ο Πέτρος Μάνταλος στο 68΄ με πέναλτι.

Η Ένωση παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην σύνθεση της με εννέα διαφορετικούς ποδοσφαιριστές από το παιχνίδι με τον Ατρόμητο με τον Στάνκοβιτς να υπερασπίζεται την εστία της Ένωσης, τους Μήτογλου, Τζαβέλλα, Χατζισαφί και Σιντιμπέ στην άμυνα, τους Γαλανόπουλο και Γιόνσον στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τον Μάνταλο αριστερά, τον Ελίασον δεξιά και τον Αραούχο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κοσίδη.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αιφνιαδιάσει την ΑΕΚ και είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού με το σουτ του Παμλίδη μετά την λάθος πάσα του Στάνκοβιτς που κατέληξε στην αγκαλιά του Αυστριακού

Η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μιχάλη Κοσίδη. Ο νεαρός επιθετικός πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ την Αραούχο και την ασθενή επέμβαση του Πριόρ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη και είχε δύο ευκαιρίες με ισάριθμες κεφαλιές του Μάνταλου στο 22′ και το 40′ που μπλόκαρε ο Αθανασίου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο χαλούσε την προσπάθεια της στην τελική απόφαση. Ενδεικτικό είναι πως η μόνη προσπάθεια προς την εστία του Πας έως το 65ο λεπτό ήταν το μακρινό σουτ του Γιόνσον που έφυγε άουτ.

Ο Πας είχε δύο καλές στιγμές μέσα σε ισάριθμα λεπτά. Αρχικά το σουτ του Ριένστα μετά από απομάκρυνση της ΑΕΚ έφυγε άουτ, ενώ το σουτ του Ροσέρο μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ έκανε δύο τα τέρματα της με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Ελίασον έκανε την διείσδυση από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή εκεί που ο Καραχάλιος τον ανέκοψε αντικανονικά με τα χέρια του. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός του δικεφάλου ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα στο 79ο λεπτό με το σουτ του Σέρχιο Αραούχο που ανάγκασε τον Αθανασίου σε εξαιρετική επέμβαση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Λιβάϊ Γκαρσία έκανε την κίνηση από τα δεξιά, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, χωρίς να δημιουργήσει πρόβλημα στον Αθανασίου.

Σκόρερς: 5′ Κοσίδης, 68′ Μάνταλος

Κίτρινες: 74′ Γαλανόπουλος, 82′ Αραούχο

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζησαφί(80′ Ραντόνια), Γαλανόπουλος(75′ Φράνσον), Γιόνσον, Ελιάσον(70′ Γκατσίνοβιτς), Μάνταλος, Αραούχο, Κοσίδης(70′ Γκαρσία)

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάικος): Πριόρ(19′ Αθανασίου), Σόρια, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα(76′ Κιάκος), Λιάσος, Μορέιρα(56′ Ροσέρο), Φοφανά(75′ Μπαλάν), Παμλίδης(56′ Λόλης)